E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Holubi a ptačí chřipka

HOLUBI SE PTAČÍ CHŘIPKOU NENAKAZÍ

Článek z časopisu „Geglügel-Börse“ 10/2003 – str. 39


S vypuknutím ptačí chřipky v Holandsku, Belgii a v Německu se vnucuje otázka, jestli i domácí holubi (poštovní i okrasní) mohou onemocnět touto virovou chorobou.

Na základě dvou vyšetření – pokusů v USA z roku 1996 (Panigrahy et al.: Susceptibility of Pigeons to Avian Influenza) a 2002 (Perkins and Sweyne: Pathogenicity of a Hong Kong – Origin H5N1 Highly Pathogenic Avian Influenza Virus for Emus, Gees, Ducks and Pigeon) můžeme vysvětlit, že holubi se nakazit ptačí chřipkou nemohou.

Rozhodující pro tyto závěry jsou vyšetření z roku 1996 u holubů, kteří byli infikováni prostřednictvím kapénkové metody (oculomasal) tím typem viru, který v západní Evropě vyvolal propuknutí ptačí chřipky. Tyto vyšetření ukázaly, že žádní holubi se virem nenakazili a ani nevykazovali vytvoření protilátek (imuniologickou reakci), jak to obyčejně při infekci bývá. Holubi dokázali, že na tento virus nejsou vnímaví. Ve stejném prostoru byla s holuby umístěna i drůbež, která nevykazovala žádné příznaky onemocnění a opět neměla vytvořené žádné protilátky, takže nemohla být holuby ani infikována.

V druhém vyšetření – pokusu, byli holubi infikováni nitrožilně (přes žíly). I při této studii se ukázalo, že holubi nejsou vnímaví na zmíněný virus. Slepice ve stejném prostoru, které byly také tímto virem uměle infikovány, onemocněly, vykazovaly protilátky v krvi (serorespons) a dvě třetiny z nich uhynuly. Holubi naopak nevykazovali ani příznaky choroby, ani protilátky.

Výsledky těchto vyšetření oznámil Holandský svaz poštovních holubů holandskému ministerstvu, aby tím poukázal na to, že poštovní holubi ve věci ptačí chřipky nepředstavují žádný rizikový faktor. Stejně tak svaz německých chovatelů poštovních holubů mezitím připravil publikaci, vycházející ze studie z roku 1996 o tom, že holubi tento nebezpečný virus nepřenášejí. Další otázky, které se vyskytují, jestli holubi mohou tento virus přenášet, se tedy tímto stávají zbytečné. Vyšetření na univerzitě Iowa ukázaly už v roce 1993, že ptačí chřipka není holuby přenášena na ostatní vyšetřované druhy ptáků (slepice, krůty).

Výsledky uvedených vyšetření budou jistě zajímat hlavně chovatele drůbeže, protože se zde konala přímá porovnání holubů s drůbeží v jednom prostoru. Vždyť mnozí chovatelé drůbeže chovají také holuby a tyto spolu na výstavách také vystavují.

Přeložil: Ing. Josef Demeter

Vloženo: 12. listopadu 2007 Zuzana Rohovská Zobrazeno: 2205x
TOPlist