E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Stretnutie chovateľov krátkozobých holubov

Stretnutie chovateľov krátkozobých holubov

V dňoch 29. – 31. 1. 2016 v Rožnove pod Radhoštěm v Českej republike usporiadal Klub chovateľov krátkozobých letúnov a soviek so sídlom v Martine už deviate stretnutie spojené s výstavou holubov. Vďaka predsedovi klubu Zdeňkovi Majerovi bolo pripravené veľmi príjemné zázemie v hoteli Bečva. Prostredníctvom tajomníka klubu Mgr. Vladimíra Kunštára bola zorganizovaná ďalšia, veľmi vydarená chovateľská akcia pre vystavovateľov, ich partnerov a samozrejme, aj pre ich krátkozobých zverencov.

Celé stretnutie prebiehalo vo veľmi priateľskej atmosfére. Veľmi príjemné je, že sa stretli chovatelia rôznych vekových generácií, ktorých spája rovnaká vášeň - chov, odchov a zušľachťovanie krátkozobých plemien holubov. Vyzdvihnúť by som chcel veľmi dobrú spoluprácu medzi členmi klubu, počas stretnutia prebiehali často krát už dopredu dohodnuté výmeny, predaje, ale i podarovanie holubov. V sobotu od rána prebiehalo posudzovanie. Videli sme viac než 150 kusov holubov prihlásených na posudzovanie od 25 vystavovateľov a 60 kusov na predaj, výmenu a podarovanie.
Rád by som čitateľom priblížil kvalitu vystavených zvierat. Mali sme možnosť vidieť takmer 50 kusov orientálnych soviek. Aj keď boli satinety vystavené v menšom množstve, boli pomerne dobrej kvality. Najviac zaujali modré šupinaté. Veľmi pekné holuby vystavil Jozef Šarlay z Považskej Bystrice, no najlepšieho samca vystavil dlhoročný chovateľ satinet Ladislav Višňovský z Piešťan. Tento samec získal 96 bodov a môže sa pýšiť titulom šampión. Blondinet bolo vystavených omnoho viac, čo ma veľmi milo prekvapilo vzhľadom na to, že na národnej výstave v Nitre v decembri 2015 nebola vystavená ani jedna. Jednoznačne najlepšie blondinety vystavil tajomník klubu Mgr. Vladimír Kunštár z Martina. Vystavoval vo väčšine holubice, hnedé, čierne a žlté šupkaté. Boli to holuby vysokej kvality s vynikajúcou kresbou a vo veľmi dobrom type. Kolekcia jeho žltých holubíc zaslúžene získala titul víťaznej kolekcie.
V ďalších rokoch je potrebné v chovoch orientálnych soviek zameriavať sa na lepšie vyplnenie, zvýraznenie a zvýšenie čela. Ďalším problémom je kresba. Pre udržanie požadovanej kresby je nevyhnutné zamedziť nekontrolovanému kríženiu holubov s lemovaným chvostom s holubmi zrkadlovochvostými (šupkaté so šupinatými).

Za orientálnymi sovkami nasledovala veľmi zaujímavá skupina turbitov. Samozrejme hlavy mladých holubov nedosahovali rozmerov ich starších kolegov, no veľmi podstatné je, aby hlava turbita v prvom roku života bola dostatočne predĺžená, so správne nasadeným zobákom. Je veľmi podstatné usilovať sa o čo najširšie čelo a široko nasadený zobák. Pre najlepšiu kolekciu troch turbitov sa v našom klube udeľuje putovný pohár s označením Memoriál Kádek. Toto ocenenie získala kolekcia pána Bohumila Slámu z ČR (3x 95 bodov). Z krátkozobých soviek vystavil tri africké sovky pán Milan Lenárth z Martina. Najlepší z nich bol mladý biely samček ktorý získal 96 bodov a ocenenie najlepší výletok.
Zo stredozobých soviek boli vystavené talianske sovky od vynikajúceho človeka aj chovateľa, zároveň aj pokladníka klubu pána Jozefa Kopčana zo Žiliny. Jeho samček získal 96 bodov a čestnú cenu. Za nimi nasledovali staronemecké sovky červené a biele, od chovateľov Lehotského a Hrabca, taktiež veľmi pekné čierne holubičky vystavil Ján Kadík zo Žiliny. Všetky staronemecké sovky mali výborné postavy, ani u jednej nebol problém s dlhšími krídlami alebo chvostom. Je však potrebné popracovať na šírke hlavy a temena, na utváraní chochlíkov a zvýraznení postranných ružíc.
Najpočetnejšia bola expozícia pražských krátkozobých letúnov. Vystavených bolo 51 kusov vo farebných rázoch čierne, šedohnedé, červené a žlté recesívne, červené a čierne tigre, červené a čierne sedlaté, modré pásavé a šimle. Víťaznou sa stala kolekcia čiernych chovateľa Petra Absolona (96, 95, 94 bodov ). Šampiónom sa stal červený tiger pána Libora Opavského ocenený 95 bodmi. Čestné ceny boli udelené holubom Zdenka Majera, Otta Béllu a Dávida Sysla. Posudzovateľ pán Milan
Lenárth upozornil na rezervy v kvalite hláv a nasadení zobáka.
Po posúdení holubov nasledovala výročná členská schôdza, na ktorej sme prijali štyroch nových členov. Dávid Syslo a Elvid Hadzijusufovič z ČR, chovajú pražské krátkozobe letúne, Peter Tekeljak z Ružomberka je vynikajúcim chovateľom staronemeckých soviek a blondinet. Ďalším členom klubu sa stal Ján Kadík, chovateľ okrem iného aj staronemeckých soviek. Do klubu sa vrátili po prestávke František Klubník a Zdeněk Kopecký. Po členskej schôdzi, vyhodnotení špeciálky, diskusii a odovzdaní cien, bol pre nás pripravený veľmi príjemný spoločenský večer. Nechýbal akordeón, klávesy ani spev, víno a moravská slivovica. V nedeľu po výdatných raňajkách sme sa postupne všetci pomaly pobrali na cestu domov s dobrými spomienkami na veľmi vydarené stretnutie. Potvrdilo sa, že aj na Slovensku máme holuby vynikajúcej kvality a obetavých ľudí, usilujúcich sa o zušľachťovanie krátkozobých plemien holuba domáceho a rozvoj a propagáciu slovenského chovateľstva. Už teraz sa môžeme tešiť na ďalšie stretnutie v Rožnove, v januári 2017. V rámci tohto stretnutia si pripomenieme 30. výročie založenia klubu. Záujemcovia o členstvo v klube alebo vystavovanie sa môžu prihlásiť u Mgr. Vladimíra Kunštára v Martine.

Text: Michael Adamčík
Fotografie: Mgr. Radovan Rohovský

Úvodní fotografie popisek: Detail kresby a pierka čiernej šupkatej blondinety

1. fotografie popisek: Detail kresby a pierka modrej šupinatej satinety

2. fotografie popisek: Pražský krátkozobý letún červený tiger 95 bodov, chovateľ Libor Opavský

3. fotografie popisek: Orientálna sovka blondineta žltá šupkatá 95 bodov, chovateľ Mgr. Vladimír Kunštár

4. fotografie popisek: Orientálna sovka satineta modrá šupinatá 96 bodov, chovateľ Ladislav Višňovský

Galerie

Vloženo: 28. března 2016 Michael Adamčík Zobrazeno: 2444x
TOPlist