Onemocnění drůbeže způsobená podmínkami chovu
Onemocnění drůbeže způsobená podmínkami chovu
Hypotermie
Jelikož regulace tělesné teploty u kuřat zpočátku není vyvinutá, mohou často trpět podchlazením. Dlouhotrvající hypotermie vede k onemocnění a nakonec ke smrti. Příznaky podchlazení jsou nadměrná potřeba spánku, chvění, únava a nechutenství.
Prevencí hypotermie je dodržování teploty podle věku kuřete.
Ornitóza kachen
Tímto pojmem rozumíme zápal plic a vzdušných vaků u kachňat. Tato nemoc se vyskytuje zejména při podchlazení a vlhkém prostředí. Typické symptomy jsou malátnost, nechutenství, chrčivý dech a průjem. Profylaxe: bezpodmínečně zabránit průvanu, vlhku a podchlazení.
Infekční rýma
Průvan, vlhký, teplý a zároveň suchý vzduch v ustájení, nedostatek vitamínu A a přesuny způsobují nakažlivou rýmu.
Typickými příznaky jsou hlenovitý sekret v nosních otvorech a později tvorba sýrově žluté hmoty v nosních dutinách zobáku a v hltanu. U těžkých případů dojde k vyboulení očí. Zvířata s hlasitými dýchacími zvuky lapají po dechu a pokoušejí se zbavit hlenu. Dýchání zobákem vede k vysychání sliznice jazyka a k hnědavému zbarvení jeho špičky. Přenos nakažlivé rýmy se uskutečňuje ze zvířete na zvíře nebo prostřednictvím pitné vody. Nemocné kusy se oddělí a podávají se jim vitamíny (především A, D a E) a speciální medikamenty. Ustájení se musí vydezinfikovat.
Požírání peří
Požírání peří se řadí mezi nemoci, i když se mnohdy označuje za zlozvyk. Příčinou bývají zpravidla chybné podmínky chovu. Tento zlozvyk však může být vyvolán i nevhodným krmením. Existují však plemena, která mají k tomuto chování vrozený sklon. Příliš velká koncentrace zvířat v prostoru, suchý vzduch, silný sluneční svit nebo nedostatek kyslíku podporují požírání peří. Bezprostřední příčinou bývá většinou dlouhá chvíle v důsledku příliš rychlého nasycení krmivem nebo nedostatečně členitý kurník či výběh. Řešením, je dostatečně velké hrabaniště, odstranění nadpočetných kusů, rozčlenění ohrady a přimísení ovsa nebo ovesných otrub do krmné směsi, aby nasycení trvalo déle. Pomáhá také přídavek kusu polystyrénu nebo polystyrénových kuliček. Osvědčil se i sprej proti ozobávání peří prodávaný v obchodech, lapají po dechu a pokoušejí se zbavit hlenu. Dýchání zobákem vede k vysychání sliznice jazyka a k hnědavému zbarvení jeho špičky. Přenos nakažlivé rýmy se uskutečňuje ze zvířete na zvíře nebo pro¬střednictvím pitné vody. Nemocné kusy se oddělí a podávají se jim vitamíny (především A, D a E) a speciální medikamenty. Ustájení se musí vydezinfikovat.
Zdroj: V. Philipp
Vloženo: 6. listopadu 2007
|
Zuzana Rohovská
|
Zobrazeno: 2559x
|