E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

TLESKAČI

T L E S K A Č I

Holubi se svérázným stylem letu, během kterého dělají různé přemety, doprovázené údery křídel – tleskáním, stoupající vzhůru k nebi kruhovým nebo kolmým letem, se zvláštním pohybem nohou při letu, to jsou praví TLESKAČI. Mají starodávný původ a za jejich kolébku se považuje Turecko a Irán, všeobecně však Orient. Později byli dovezeni na Severní Kavkaz, který se stal spolu se Zakavkazím a zeměmi Střední Asie tradičními centry jejich chovu a šlechtění.
První zmínky o tleskačích pocházejí z roku 1600 a popsal je významný přírodovědec Charles Darwin.
Dnes existuje mnoho plemen tleskačů, z nichž některá mají mimo jiné zvláštnosti i samostatné názvy v rámci jednoho plemene, odvozené od specifického zbarvení peří a kresby.


VZNEŠENÍ KRASAVCI
Přesto, že tato plemena patří k výkonným letcům, i svým vzezřením, ušlechtilými tělesnými tvary, pernatými ozdobami a barevnosti nadchnou milovníky holubí krásy. Tleskači se od sebe vzájemně liší nejen způsobem letu, ale i délkou zobáku – jsou krátkozobí, středozobí a dlouhodobí, opeřením nohou – mohou být zcela bez opeření, s punčoškami, malým rouskem i
s bohatým a hustým rousem a supími péry.
Na hlavě mívají přední vrkoče nad zobákem, zadní chocholky různých tvarů doplněné víry a rozetami, někdy přecházející v zadní část krku do hřívy. Ojedinělá plemena mají peří zkadeřené. Vyskytují se ve všech holubích barvách a v různých kresbách. Vezmeme-li v úvahu toto množství kombinací, nabízí se nám nepřeberné možnosti výběru.


VYNIKAJÍCÍ LETCI
Vlastní let těchto holubů se skládá z několika prvků a figur, specifických pro jednotlivá plemena. Vylétají sólově či skupinově kruhovým nebo kolmým letem k nebi a tam začnou předvádět své akrobatické umění. Po dosažení určité výšky se na zlomek vteřiny zastaví v letu na jednom místě, začnou prudce mávat křídly, kolmo stoupat vzhůru za doprovodu úderů křídel a provádění přemetů nazad přes hlavu.
Někdy při letu pohybují nohama, jako by „šlapali vodu „ a hlavu mívají v předklonu. To vše se opakuje a holubi se dostávají do takové výšky, že je pouhým okem již nevidíme A právě takovíto jedinci jsou pro své majitele učiněným pokladem a jsou vysoce uctíváni. V zemích Střední Asie má takto létající holub cenu i několika dobrých jezdeckých koní. Na letící tleskače je úchvatný pohled a jejich silné a daleko slyšitelné tleskání není možné přeslechnout. Zvídavého člověka přinutí zvednout oči k obloze a pátrat po původu těchto zvuků.

Text a foto : Lumír a Anna Justovi

Vloženo: 17. července 2008 Lumír a Anna Justovi Zobrazeno: 1881x
TOPlist