E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Cizopasníci u drůbeže.

Vnějších cizopasníku se v chovu kura domácího vyskytuje více druhů. V běžné mluvě se však mluví většinou o čmelících. Při tom způsob života, rozmnožování a cizopasení jednotlivých druhů je značně rozdílné a také způsob potlačení se liší.
Nejčastěji se vyskytují všenky. Ve starší literatuře se uvádějí pod označením čmeli.
Jde o hmyz z rodu Mallophaga v mnoha varietách. Žijí na drůbeží trvale, to jest ve dne i v noci. Chovatel je najde nejčastěji v peří kolem kloaky, pod křídly i na hřbetě nebo na hlavě. Tam je možno objevit dospělý hmyz velikosti 1-2 mm. Většinou se objeví na brcích per hustě nalepená vajíčka (těsně u kůže na začátku brka). Živí se šupinami kůže nebo nebo zbytky peří. Samičky nakladou denně 15-30 vajíček. Jejich vývoj trvá 7-15 dnů. Takže se mohou v chovu rychle rozmnožit. Znepokojují drůbež, poškozují pokožku žijí i několik měsíců. Mimo tělo drůbeže hynou během 14 dnů. Drůbež se jich přirozeně zbavuje popelením. Někteří chovatelé preventivně používají do snáškových hnízd pod často vyměňovanou podestýlku listí z ořešáku nebo tabákový prach. Účinný je i Arpalit ve spreji v koncentraci 5%. Ošetření drůbeže se však musí vícekrát opakovat vždy během 14 dnů. Na vajíčka totiž nepůsobí a během tohoto období se vylíhnou další generace. Častá výměna podestýlky, důkladná mechanická očista a alespoň dvakrát do roka „generální úklid¨ (na jaře / podzim) stájového prostoru rovněž pomáhá.
Čmelík kuří patří do skupiny Dermanyssus gallinae. Je veliký jen 0,5 - 0,7 m, oválného tvaru. Samička žije 5 – 8 týdnu klade denně 4 – 8 vajíček. Z vajíčka se vyvine v létě při teplotě kolem 20 stupňů C jedinec během 1 týdne. Takže dochází rychle k masivnímu rozmnožování. Živí se krví drůbeže. Ve dne se na drůbeži vyskytují jen zřídka, při velmi silném přemnožení. Většinu jsou přes den pod hřady, v prasklinách dřevěných hřadových tyčí, v podlahových nebo stěnových prknech, v konstrukcích hnízd. Sáním krve drůbež oslabují, takže je malátná, ospalá. Snižuji u ní užitkovost i resistenci proti nemocem. V chladu vydrží bez potravy i déle než 5 měsíců. Při sání krve roznáší různé nemoci jako je například leukémie, mor drůbeže, vir encefalitídy apod. Jsou proto mnohem nebezpečnější. Na drůbeži je možno je zjistit až večer po setmění.
Prevenci je opět důkladná a čistá výměna podestýlky i vystýlky hnízd a důkladné mechanické očistění. V denních úkrytech je nutno dospělé čmelíky hubit.
Doporučuji Čmelikosto, Rebel proti čmelíkům, (mrtvý čmelík dobrý čmelík) hřad natřít naftou. Postřiky je nutno v létě v týdenních intervalech opakovat, protože na vývojová stádia nepůsobí. V chladnějším období se intervaly prodlužují na 2-4 týdny.
Vnějších cizopasníku je více. Častý je výskyt vapenky. Doporučují namočení běháku do roztoku stolního oleje a petroleje v poměru 3:1 a postižené místo namočít a opakovat 1x týdně po dobu 1měsíce .
Závěrem chci říci že čistota a zdraví u drůbeže je předpoklad pro kvalitu konzumních vajec, které se Vám ve vaší podobě a kvalitě dostávají na Váš jídelní stůl !

Václav PhilippGalerie

Vloženo: 11. června 2009 Václav Philipp Zobrazeno: 3242x
TOPlist