E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Rýnský kruhový tleskač

Kruhový tleskač.
Mezi zajímavá plemena holubů můžeme zařadit kruhové tleskače. Tito holubi se vyznačují tím, že samci se při dvoření holubicím předvádějí tak, že jí obletují v úzkém kruhu těsně nad zemí, s hlavou nasměrovanou do středu a hlasitě při tom tleskají. Tleskání často provádějí i při chůzi po zemi či střeše, nebo pouhém nadskakování, což působí velmi impozantně.
Tato plemena se s oblibou chovají ve Francii, Belgii, Holandsku, ale i v některých částech Německa. Jedná se o holuby střední velikosti chované většinou v barvě plnobarevné či bělohroté. Typická pro ně je chocholka posazená do týla.
Pro jejich zvláštní projevy s nimi tamní chovatelé začali pořádat soutěže. Aby holubi předváděli v stanovenou dobu a daný čas to co umí, musí být pro to trénováni. Trénink i soutěže se provádí v prostoru uzavřené krychle o stranách 200 cm. Poté co se do klece umístí cizí holubička, je k ní vpuštěn holub. Ten má pouhé dvě minuty na to, aby předvedl co umí. Dobře trénovaný holub se okamžitě začne holubici dvořit a provádí okolo ní oblety. Většinou se jedná o 2 – 3 kruhy několikrát opakované po sobě. Jsou však jedinci, co udělají až 5 okruhů bez přistání. Takovíto holubi jsou obzvláště ceněni a také o to více bodově ohodnoceni. Vítězem se stává jedinec s největším počtem obletů.
Tyto holuby však můžeme chovat i běžně na holubníku. Orlování a kruhové létání mají vrozené a tak nám své umění budou předvádět i při volném proletu. Nebude sice tak intensivní jako když jsou obě pohlaví oddělena a vypouštěna pouze za účelem soutěžení, přesto nám můžou svou hravostí udělat spoustu radosti. Asi nejznámějším zástupcem těchto holubů je Rýnský kruhový tleskač. Jako mnohá jiná plemena jsou i kruhoví tleskači v poslední době chováni především pro výstavní účely a tím i jejich letové kvality utrpěly. Proto je vždy dobré vědět z jakého chovu námi získaní holubi jsou, říká pan Paul Schindel ze Schwerinu – Neumuhler Strasse 55. Jeho chov Rýnských kruhových tleskačů je největší a nejkvalitnější. Potěšil mě souhlasem k očištění tak zvláštních a jedinečných holubů z jeho chovu v mé publikaci.

Galerie

Vloženo: 16. ledna 2009 Emanuel Pangrác Zobrazeno: 2359x
TOPlist