E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Metodika chovu holubů ( VII.díl ).

Krmení

V úvodu bych rád zmínil hygienu krmení a napájení. Uzavřené krmítko, které zabrání holubům znečišťovat krmivo trusem, je základním kamenem prevence zdraví každého chovu. Pohled na hejno, které zobe krmení na dvoře je určitě zážitkem, ale zdravotní riziko, které je s tímto způsobem krmení spjato, by mělo být pro každého chovatele impulsem minimálně k zamyšlení. Neméně důležitá je čistá voda. Čistou je myšleno opět především neznečištěnou trusem, ale také různými bakteriemi, které se v napáječkách mohou usazovat. Hlavně by měla být čistá napáječka. Proto je dobré mít do každého chovného oddělení dvě různé, které střídáme obden. Jednu napáječku po vylití důkladně vymyjeme a pak necháme uschnout, nejlépe na sluníčku. To se dá vyřešit také tím, že večer se napáječky z holubníku odnesou a opět důkladně vymyjí a ráno jsou již suché připravené k použití. Napáječka sloužící zároveň holubům jako koupadlo není příliš vhodná, stejně jako vyřazené kuchyňské náčiní. Jsou chovatelé, kteří napáječky holubům vymývají i 2x denně. To vymytí je důležité proto, že v tzv. šlemech, což jsou usazeniny, které v napáječkách zůstávají, mohou nerušeně bujet různé škodlivé bakterie. Takže to celé je zase jen a jen prevence a předcházení případným problémům. Doporučuje se umístit napáječku na vyvýšené místo, aby se do ní nedostávaly nečistoty.

Rád bych zde zmínil jeden způsob krmení holubů, který se sice již vytrácí, ale stále má své příznivce. Jedná se o polaření. Možná někoho překvapí, že polaření nazývám způsobem krmení, ale ve své prapůvodní podstatě tomu tak opravdu bylo. Holubi byli krmeni jen v zimě, a to velmi symbolicky, protože měli velice malou možnost najít si potravu jinde. Tento způsob krmení se dnes již často nepoužívá, především proto, že dnes jsou často holubi drženi ve voliérách a není to už často ani žádoucí, především hrozí ztráty v důsledku otrav po chemickém ošetření obilovin na polích, ale také ztráta cenných chovných holubů, za které mohou dravci. Přesto některá plemena, pokud jsou k tomu vedena, tzn. že i pocházejí z takto vedených chovů, mohou i dnes ráda a s chutí zalétat i několik kilometrů od holubníku. Mezi plemena tímto přímo pověstná patří např. slezský barevnohlávek nebo česká čejka. Dříve se to týkala snad většiny plemen, včetně středních voláčů jako např. sivák a slezský voláč, ale opakuji, záleží i na tom, zda jsou k takovému chování holubi vedeni.

Ale teď už ke krmení, tomu klasickému. Holubi získávají rozhodující množství živin z jadrných krmiv, ve kterých jsou živiny koncentrovány. Základními živinami jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Kromě toho by měla krmná dávka obsahovat i další důležité láky, jako jsou minerály (např. vápník, fosfor, železo, zinek, draslík atd.) a vitamíny. I tyto jsou obsaženy v krmivu, ale v množství pro holuby nedostatečném, proto hrají velmi významnou roli grity a další doplňky krmení. Krmná dávka by měla být vyvážená, protože na ní záleží celková kondice holubů, jejich temperament, zdravotní stav, kvalita opeření, ale také úspěšný odchov mláďat.

Bílkoviny jsou základní stavební živinou, podílejí se na vývinu svalů, ale důležité jsou i pro správný vývoj peří. Sacharidy jsou zdrojem energie, jejich spalováním v orgánech vzniká tělesné teplo a také energie potřebná např. k pohybu. Velmi bohatým zdrojem je kukuřice, která je velmi důležitá především v zimě. Naopak v parnu holubi kukuřici příliš nechtějí, protože je pravděpodobně pálí. Tuky jsou rovněž energetickou živinou. Jejich složení je ale mnohem komplikovanější a také obsah energie mají vyšší než sacharidy a v těle u holuba fungují jako energetický zásobník.

pokračování příště......

(Poznámka : tento článek byl publikován v Chovatelském magazínu.)

Galerie

Vloženo: 22. července 2008 Kamil Vajda Zobrazeno: 4805x
TOPlist