E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Metodika chovu holubů ( IV.díl ).

Často je za velmi důležitou pokládána i orientace holubníku. Uvádí se, že by měla být na jihovýchod nebo východ. Pro mě osobně je důležitější, aby byl holubník zakomponován do prostoru, ve kterém jej budeme stavět. Aby to nebyl rušivý element, ale naopak. Každý musí vyjít z možnosti svého pozemku. Ta orientace se dá ošetřit např. oknem, ale zahradu neotočíme. Bezesporu je však dobré, když je holubník chráněn od severu.

Velkou výhodou je, pokud máme v holubníku zavedenou elektřinu, nejen kvůli osvětlení. Velmi oceníte, když budete moci využít např. ohřívačky pod napáječky, které zabrání zamrzání vody.

Toto je popis, jak by měl vypadat vzorový holubník. Přesto, nebo právě proto, podle všech mých poznatků a zkušeností, které jsem doposud získal, mám pocit, že neexistuje univerzální holubník, neexistuje univerzální rada. Je to vždy komplex mnoha činitelů, který ve svém důsledku rozhoduje o tom, jak úspěšný chov je nebo není.

Tím, že jsem navštívil celou řadu chovatelů, potažmo holubníků, jsem si mohl z každého vzít něco dobrého a to zkusit aplikovat ve svém chovu. Často ale platí, že to, co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat někomu jinému, protože někdo má holubník na půdě, jiný zděný, dřevěný nebo na kůlu, někdo rošty, jiný hlubokou podestýlku ze slámy nebo precizně každý den vyčištěno a každý má svá specifika. Každý jsme jiný, a to se odráží i v našich holubnících. Někdo má prostě rád pořádek, jinému je to jedno a další zase na to bohužel nemá čas. Stejně tak máme každý trochu jiný přístup k svým holubům, jiný důvod, proč vlastně holuby chováme, a v neposlední řadě i jiné cíle. Jsou ale věci, které jsou společné pro všechny holubníky a chov holubů jako takový, které tvoří základní linku úspěšného chovu, a právě ty drobné detaily každého holubníku dotvářejí celkový konečný úspěch, nebo také neúspěch.

Úspěchem ale nemyslím ocenění na výstavě. Věřte, že toto není pro holuby vůbec důležité, je jim jedno, jaké ocenění na výstavě získal, že ho tam někdo obdivoval, nebo zatracoval. On je rád, že už to skončilo a je zase doma na holubníku. Úspěch je to, že jsou holubi v pohodě, zdraví a plní života, temperamentní, hnízda jsou plná mladých, alespoň já to tak cítím.


Pokračování příště ....

(Poznámka : tento článek byl publikován v Chovatelském magazínu.)

Vloženo: 4. července 2008 Kamil Vajda Zobrazeno: 2325x
TOPlist