E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Husy české hČ

Jiné názvy: Husi české

Nenáročná husa silné konstituce, vhodná pro extenzívní podmínky; předností je vysoká jatečná výtěžnost a velmi dobrá kvalita masa; rovněž peří je výborné kvality s vysokým podílem prachového peří. Snáška 20 i více bílých vajec o nejmenší hmostnosti 120 g. U většiny hus je zachován pud sezení na vejcích. Husa menšího tělesného rámce s kratším, širokým trupem, kratším, silnějším krkem, menší zakulacenou hlavou a kratšími běháky. Hmotnost houser 5-6 kg, husa 4-5 kg.

Velikost kroužku: 24, 24

Hlava: malá, klenutá zvláště v partii čela, s výraznými lícemi

Oči: jasně modré

Obočnice: úzké, jemné struktury, sytě oranžové

Zobák: rovný, menší až prostřední velikosti, jemnější u kořene, oranžově červený s narůžovělým nehtem

Krk: kratší silný, zpříma nesený, v horní části mírně zahnutý, u housera poněkud delší než u husy; v horní části krku je peří u obou pohlaví výrazně tvarované

Postava (trup): kratší, oválný, široký - šířka trupu je větší než jeho výška, nízko nesený; osa trupu svírá s vodorovnou rovinou úhel přibližně 15° u housera a 10° u husy. Záda široká v ramenou, mírně klenutá, dozadu mírně skloněná. Prsa široká, plná, kulatá a hladká. Břicho široké, hladké, zakulacené bez podbřišku, u husy hlubší a prostornější než u housera.

Křídla: Těsně k tělu přilehlá, konce ručních letek jsou na kořeni ocasu překřížené.

Ocas: U housera téměř vodorovně nesený, svírá s osou trupu úhel přibližně 15°, u husy poněkud zvednutý, svírá s osou trupu úhel přibližně 20°.

Nohy: Holeně krátké, poměrně silné, zakryté peřím. Běháky kratší, růžové, u starších zvířat zbarvené do červena; drápy světlé, postoj široký

Opeření: bohaté, jemné, pružné a husté, s vysokým podílem prachového peří.

Barva: bílá - čisté bílé peří po celém těle

Výlukové vady: hrubá nebo slabá konstituce, velká, hrubá hlava, úzká, dlouhá a plochá hlava, chocholka, lalok nebo jeho náznak, hrubý zobák, dlouhý krk, velmi tenký krk s řídkým opeřením, úzký, dlouhý nebo vysoko nesený trup, výrazný podbřišek u housera, dvojitý podbřišek u obou pohlaví, vysoké běháky, hrubé a řídké peří, šedé peří.

Malé vady: méně klenutá hlava, méně výrazné líce, poněkud větší zobák, delší a slabší krk, poněkud užší trup, jednoduchý podbřišek u hus, zvláště starších, náznak jednoduchého podbřišku u housera, oranžové běháky, hrubší peří, menší podíl prachového peří, šedé peří v nepatrném rozsahu.

Ostatní: Zdroj: Vzorník plemen drůbeže; F. Tuláček a kolektiv

Galerie

TOPlist