E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Koburský skřivan

Jiné názvy: S: Koburský škovránok, N: Coburger Lerche

Je to vitální velký holub podlouhlé stavby těla. U nás býval před druhou světovou válkou a po ní značně rozšířen, a to zejména pro užitkovost, které dala vyniknout jeho schopnost polařit. Tuto vlastnost si uchoval dodnes, i když z našich chovů byl částečně vytlačen jinými plemeny. Vyskytuje se jen ve třech rázech šedohnědé pigmentace. Při posuzování koburských skřivanů je nutné dbát na soulad jejich hmotnosti s rozpětím křídel. Rozpětí křídel 75 cm odpovídá minimální hmotnosti 500 g, 78 cm - 550 g a 82 cm - 650 g. Ideálem jsou statní holubi s rozpětím křídel až 82 cm a tělesnou hmostností kolem 700 g.

Velikost kroužku: 9

Pořadí důležitosti znaků při posuzování: 1. velikost a tvar těla 2. postoj, barva a kresba opeření 3. barva očí, obočnic a zobáku

Hlava: úzká a jen nízce klenutá

Oči: živé; oranžové až červené

Obočnice: jednoduché, úzké, hladké; splývající s barvou opeření (jen světle narůžovělé).

Zobák: dlouhý a rovný; horní zobák je na špičce mírně zahnutý; světle růžový; u kapratých je povolen světle rohový nádech

Ozobí: slabě vyvinuté, bíle ojíněné

Krk: normální délky, z ramen široce vystupující, k hlavě se zužuje; je bez ohryzku a hrdlo je dobře vykrojeno.

Postava (trup): hruď široká a poměrně vystouplá, záda mezi rameny široká; dlouhý hřbet je nesen téměř vodorovně

Křídla: dlouhá, široká a k tělu pevně přiléhající; dobře kryjí hřbet

Ocas: dlouhý a uzavřený (dobře složený)

Nohy: normální délky; běháky a prsty neopeřené; drápky světle rohové.

Opeření: pevně přiléhající, bohaté na pudr a prozrazující dobrého letce

Barva: základní zbarvení peří je stříbřité (šedohnědě plavé); vzorky křídelních štítů a ocasního pruhu jsou šedohnědé; samci bývají většinou světlejší než samice; hruď je zbarvena okrově; kaprování křídelních štítů je úzké (podlouhlé); lesk na krku je nevýrazně zelený (matný).

Rázy: kapratí, pruhoví, bezpruzí

Výlukové vady: jiný druh očí, než je předepsáno; hmotnost menší než 500 g, rozpětí křídel menší než 75 cm

Hrubé vady: otevřený (nekrytý) hřbet; zkadeřené peří.

Vady dle rozsahu: chybný postoj, úzká nebo plochá hruď, odstávajcí křídelní ohbí, úzké letky, těžká (římaní) hlava, tmavý zobák, dvojité nebo červené obočnice, tmavě hnědá nebo černá kresba křídelních štítů, chybná kresba hrudi (hluboký, vysoký nebo na šíji zasahující okr), stříškovitý nebo dělený ocas.

Malé vady: nesoulad mezi rozpětím křídel a tělesnou hmotností, světlé letky, chybná kresba křídelních štítů (tvar vzorku) a vady dalších dříve uvedených znaků.

Galerie

TOPlist