E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Mnich

Jiné názvy: S: Mních, N: Monchtaube, A:Monk, F: Moine

Představitel skupiny barevných holubů, rozšířený hlavně v Německu, méně ve Švýcarsku a jiných zemích; u nás jen zcela ojediněle. V tělesných znacích odpovídá původnímu holubovi polnímu, jako ostatní plemena ze skupiny barevných; charakteristickým znakem je tzv. mniší kresba - v převládajícím barevném opeření jsou bílé hlava, letky a ocas. Časté jsou různě vyvinuté pernaté ozdoby; podle nich bývá rozdělován do několika "plemen" (správněji rázů): saský je hladkohlavý a bohatě rousný (u nás je zpravidla chován jen ten), jihoněmecký má lasturovitou chocholku a také je bohatě rousný, thurgauský (švýcarský) má špičatou chocholku a je bezrousý a durynský je rovněž bezrousý, ale může být hladkohlavý nebo se špičatou chocholkou. Drobné rozdíly jsou i v barevnosti, ale sotva na úrovni plemenných znaků. Chovatelská náročnost je závislá na vývinu rousů; bezrousí jsou vhodní do volného chovu a uspokojí i užitkovostí, rousní jsou především okrasnými holuby, vhodnými i do voliér.

Velikost kroužku: 8, 11

Pořadí důležitosti znaků při posuzování: 1. kresba, barva, pernaté ozdoby 2. kvalita opeření, postava, držení těla 3. hlava, oči, obočnice, zobák

Hlava: protáhle klenutá, zaoblená; hladká nebo se špičatou anebo lasturovitou chocholkou

Oči: tmavé, vikvové

Obočnice: úzké, jemné, narůžovělé až červené

Zobák: původní (střední), světlý, narůžovělý

Ozobí: malé, jemné, s popraškem.

Krk: střední, široce vystupující z hrudi; hrdlo dobře vykrojené.

Postava (trup): střední; hruď široká, hluboká, zaoblená; hřbet lehce se svažující

Křídla: spočívající na ocase a skoro dosahující jeho konce

Ocas: úzce složený, prodlužující hřbetní linii.

Nohy: střední až nižší; neopeřené, živě červené, nebo bohatě opeřené, buď s nepříliš dlouhými rousy a supími pery (jihoněmecký), nebo s dlouhými talířovitými rousy a supími pery (saský).

Opeření: dobře vyvinuté, husté, přilehlé nebo kypřejší, hladké.

Barva: vždy čistá, sytá, jednolitá nebo pravidelně rozložená, co možná lesklá; pruhy nebo kapratost úplné a pravidelné; rovněž bělopruhost a šupkatost, která převažuje.

Držení těla: mírně nazad skloněné, zvláště u rousných nízké.

Pernaté ozdoby: na hlavě může být špičatá, dobře uzavřená chocholka, nebo široká lasturovitá chocholka; nohy jsou buď neopeřené, nebo bohatě opeřené s kratším nebo dlouhým rousem.

Kresba: v převládajícím barevném opeření je bílá hlava, asi 1 cm pod oko a po chocholku (která je - lasturovitá celá barevná, špičatá celá bílá), 7-9 krajních letek, ocas včetně podocasníku a ( u rousných) rous (bez supích per).

Rázy: a) hladkohlaví a chocholatí (s lasturovitou chocholkou) rousní; hladkohlaví a chocholatí (se špičatou chocholkou) bezrousí,

b) bezpruzí, pruhoví, kapratí a plnobarevní v černé/modré, (šedohnědé/stříbřité), červených žlutých; bělopruzí a šupinatí v týchž barvách.

Výlukové vady: barevné oči nebo různookost, bílý hřbet nebo břicho.

Hrubé vady: méně než 7 nebo více než 9 krajních letek bílých

Vady dle rozsahu: nečistá barva, narezlá, nepravidelně rozložená, nelesklá, příliš široké nebo neúplné a nepravidelné pruhy anebo kaprování a šupinatost, nepřesnosti kresby a jejího ohraničení, bílá supí pera, prokvetlý rous, záběly v opeření (kromě bělopruhých a šupinatých), vady pernatých ozdob (málo vyvinuté, nepravidelné, otevřená chocholka, prořídlé atd. ), prořídlé peří, vysoké držení těla u rousných, nečistý zobák.

Malé vady: suchá hlava s náznakem hranatosti, hrubá obočnice, slabší postava

Galerie

TOPlist