E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Husy tuluské hT

Jiné názvy: Husi tulúzské

Původem z jihovýchodní Francie. Chovným cílem je těžká husa klidného temperamentu, schopná výkrmu a vhodná pro výkrm na velká játra, se snáškou 25 a více bílých vajec, nejmenší hmotnost násadových vajec 150 g. Divoce zbarvená husa velkého tělesného rámce s mohutně vyvinutým trupem, výrazným dvojitým podbřiškem a kýlem, kratším krkem a mohutnější hlavou s "podbradním" lalokem. Hmotnost housera 8,4 - 9,8 kg, husy 7,4 -8,8 kg.

Velikost kroužku: 27, 27

Hlava: poměrně velká, kratší, vysoká, široká, s plochým čelem.

Oči: hlouběji posazené, čímž dodávají zvířeti mírně zachmuřený výraz, tmavohnědé.

Obočnice: nepříliš široké, pravidelné, jemné struktury, světle oranžové barvy.

Zobák: kratší, silný, vysoký, navazuje plynule bez znatelného přechodu do linie plochého čela, oranžový se světlým nehtem. Lalok výrazný, symetricky utvářený, probíhá v plynulé křivce od kořene dolního zobáku na horní hrdlo.

Krk: kratší, silný, zpříma nesený, bohatě opeřený, v horní části s výrazně tvarovaným peřím.

Postava (trup): Trup mohutný, kratší, širší, velmi hluboký; jeho tvar dotváří výrazný kýl, probíhající na spodní části trupu, při pohledu zpředu je výška trupu větší než jeho šířka. Záda široká, mírně klenutá, pozvolna spadající k ocasu. Prsa široká, plná, velmi hluboká. Břicho výrazné, prostorné, velmi hluboko spuštěné. Podbřišek dvojitý, výrazně vyvinutý, velmi hluboko spuštěný, pravidelný.

Křídla: středně dlouhá, široká, vysoko nesená, dobře přilehlá k tělu, na kořeni ocasu nepatrně překřížená, s širokými letkami.

Ocas: krátký, široký, vodorovně nesený.

Nohy: Holeně krátké, silné, zakryté peřím. Běháky krátké, silné, světle oranžové s tmavými drápy, postoj široký.

Opeření: poměrně bohaté, peří delší, široké, nepříliš tvrdé, volněji přilehlé, s vyšším podílem prachového peří.

Barva: Divoká: hlava a krk šedohnědé, ramena, velké a střední krovky křídelní, loketní a ramenní letky a boky šedohnědé, na konci bíle lemované - lemování je nejširší a nejvýraznější v partii holení; ruční letky tmavě šedohnědé, prsa hnědošedá světlejšího odstínu, záda a malé krovky křídelní šedé, rejdováky šedohnědé s širokým bílým lemem; krajová pera mají tento lem velmi široký, takže jsou téměř bílá; břicho a zadek čistě bílé, bílý je i úzký pásek na kostrči, oddělující šedá záda od šedohnědého ocasu, prachové peří šedé.

Výlukové vady: malý tělesný rámec, drobná, úzká nebo dlouhá hlava, dlouhý, štíhlý zobák, tenký krk, jednoduchý nebo chybějící podbřišek, chybějící kýl, chybějící lalok, chybějící bílé lemy.

Malé vady: poněkud drobnější hlava, tmavý nehet na zobáku, slabší nebo částečně chybějící lemy per, méně vyvinuté podbřišky a kýl.

Ostatní: Zdroj: Vzorník plemen drůbeže; F. Tuláček a kolektiv

TOPlist