E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Husy štajnbašské hŠ

Jiné názvy: Husi šteinbašské bojovné

Původem z Německa. Chovným cílem je velmi vitální husa silné konstituce, výrazně osvalená, živého temperamentu, se snáškou 20 a více bílých vajec minimální hmotnost násadových vajec 130 g. Barevná husa středního tělesného rámce, pyšného až bojovného vzezření, s delší hlavou, výrazným zobákem s černým nehtem a okraji čelistí, silně osvaleným trupem a s výraznějším pohlavním dimorfismem. Hmotnost housera 5,8 - 7,0 kg, husy 4,6 - 5,8 kg.

Velikost kroužku: 24, 24

Hlava: velmi výrazná, na první pohled odlišná od ostatních plemen, podlouhlá, v celém profilu stejnoměrně zaoblená, dosti široká, ale bez výrazných lící.

Oči: výrazné, výše posazené, tmavohnědé.

Obočnice: užší, pravidelné, jemné struktury, světle oranžové barvy.

Zobák: poměrně krátký, silný, v horní linii rovný, u kořene vysoký; horní linie přechází bez jakéhokoli znatelného přechodu plynule do linie čela; zbarvení oranžové s černým nehtem a černými okraji obou čelistí.

Krk: středně dlouhý, silný, zpříma nesený, v horní části zahnutý menším ladným obloukem k hlavě, poměrně skrovně opeřený.

Postava (trup): Trup podlouhle vejčitého tvaru, více vztyčený, výrazně osvalený, při pohledu zpředu se výška trupu přibližně rovná jeho šířce. Záda středně dlouhá, v ramenou široká, spadající k ocasu. Prsa široká, plná, klenutá, výrazně osvalená, výše nesená. Břicho dobře vyvinuté, prostorné, bez podbřišku.

Křídla: nepříliš dlouhá, výše nasazená, těsně přilehlá, nekříží se.

Ocas: kratší, nesený v prodloužené linii zad.

Nohy: Holeně středně dlouhé, silné, poměrně výrazné, dobře opeřené. Běháky středně dlouhé, silné, světle oranžové s tmavými drápy, postoj nepříliš široký.

Opeření: peří tvrdší, těsně přilehlé, s menším podílem prachového peří.

Barva: Divoká: hlava a krk šedohnědé, ramena, velké a střední krovky křídelní, loketní a ramenní letky a boky šedohnědé, na konci bíle lemované - lemování je nejširší a nejvýraznější v partii holení; ruční letky tmavě šedohnědé, prsa hnědošedá světlejšího odstínu, záda a malé krovky křídelní šedé; rejdováky šedohnědé s širokým bílým lemem; krajová pera mají tento lem velmi široký, takže jsou téměř bílá; břicho a zadní partie jsou čistě bílé, bílý je i úzký pásek na kostrči, oddělující šedá záda od šedohnědého ocasu, prachové peří je šedé.

Modrá: charakter zbarvení stejný jako u divokého rázu, jen základní barva je místo šedohnědé světle modrá.

Výlukové vady: drobná hlava, jemný zobák, plochá prsa, mimořádně nízký postoj, velmi tenký a dlouhý nebo krátký a silný krk, hrbol na zobáku, lalok, dvojitý podbřišek, výrazný jednoduchý podbřišek u housera, silně skvrnitý zobák, zcela chybějící černé zbarvení nehtu a okrajů čelistí, chybějící bílé lemování peří.

Malé vady: méně znatelné černé zbarvení nehtu zobáku a okrajů čelistí, náznak jednoduchého podbřišku u housera, jednoduchý podbřišek u husy, slabší nebo částečně chybějící lemy per, mírně naznačený tmavší pruh na zadní straně krku.

Ostatní: Zdroj: Vzorník plemen drůbeže; F. Tuláček a kolektiv

TOPlist