E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Husy pomořanské hP

Jiné názvy: Husi pomoranské

Původem z Německa. Chovným cílem je těžká husa rychlého růstu, schopná výkrmu, nenáročná, dobře využívající pastvu; se snáškou 20 a více bílých vajec o nejmenší hmotnosti 170 g.

Vyniká vysokou jatečnou výtěžností a kvalitním peřím.

Husa většího tělesného rámce, s mohutným, širokým trupem, jednoduchým podbřiškem, silným krkem a středně velkou, širokou hlavou.

Chová se ve třech barevných rázech: divokém, bílém a strakatém. Standard připouští i zvířata s chocholkou.

Hmotnost housera 7,4 - 8,6 kg, husy 6,4 - 7,6 kg.

Velikost kroužku: 27, 27

Hlava: výrazná, silná, středně dlouhá s mírně klenutým čelem, velmi široká s výraznými lícemi, v místě šíje poněkud hranatá; pokud je chocholka, musí být malá, kulatá a dobře uzavřená.

Oči: velké, výrazné, u bílých modré, u divoce zbarvených hnědé, u strakatých modré nebo hnědé, ale obě stejné.

Obočnice: úzké, pravidelné, u divoce zbarvených a strakatých oranžově žluté a u bílých oranžové

Zobák: středně dlouhý, silný, v horní linii nepatrně proláklý, oranžově červený s narůžovělým nehtem.

Krk: středně dlouhý - jeho délka se rovná asi polovině délky trupu, silný, rovně nesený, peří v horní části krku má výrazné rýhování.

Postava (trup): Mohutný, protáhlý, široký, téměř vodorovně nesený trup. Záda dlouhá, široká, lehce klenutá. Prsa velmi široká, hluboká, plná a hladká. Břicho velmi dobře vyvinuté, široké a plné. Podbřišek jednoduchý, středně velký až velký, umístěný uprostřed břicha.

Křídla: delší, široká, vysoko nesená, dobře přilehlá.

Ocas: široký, krátký, vodorovně nesený.

Nohy: Holeně kratší, silné, velmi dobře osvalené, zakryté peřím. Běháky středně dlouhé až kratší, silné, oranžově červené, drápy u divoce zbarvených tmavé, u bílých světlé, u strakatých většinou světlé, postoj široký.

Opeření: hrubší, bohaté, pevně přilehlé.

Barva:
DIVOKÁ: - hlava a krk šedohnědé, ramena, velké a střední krovky křídelní, loketní a ramenní letky a boky šedohnědé, na konci bíle lemované - lemování je nejširší a nejvýraznější v partii holení; ruční letky tmavě šedohnědé, prsa hnědošedá světlejšího odstínu, záda a malé krovky křídelní šedé; rejdováky šedohnědé s širokým bílým lemem; krajová pera mají tento lem velmi široký, takže jsou téměř bílá; břicho a zadek jsou čistě bílé, bílý je i úzký pásek na kostrči, oddělující šedá záda od šedohnědého ocasu prachové peří je šedé.

BÍLÁ: čistě bílé peří na celém těle.

STRAKATÁ: základní barva bílá, kresba pravidelná; hlava a horní část krku (přibližně jedna třetina) jsou šedohnědé, záda, horní část štítů křídel a boky v místě holení jsou šedohnědé, na koci bíle lemované; všechno ostatní peří včetně letek a rejdováků je bílé; menší bílá skvrna na horním hrdle není vadou.

Výlukové vady: malý tělesný rámec, drobná, úzká hlava, dlouhý, štíhlý zobák, tenký krk, chybějící nebo dvojitý podbřišek, velmi úzký trup, chybějící bílé lemy u divoce zbarvených, větší počet šedých per u bílých, velmi nepravidelná kresba nebo chybějící části kresby u strakatých, výrazný bílý proužek okolo zobáku u strakatých, každé oko jiné barvy u strakatých.

Malé vady: menší hlava, slabší krk, poněkud užší trup, tmavý nehet na zobáku u divoce zbarvených a straktých, slabší nebo částečně chybějící lemy peří u divoce zbarvených a strakatých, nepatrný počet šedých per v krycím opeření u bílých, méně pravidelná kresba u strakatých, náznak bílého proužku okolo zobáku u straktých, šedý ocas u strakatých.

Ostatní: Zdroj: Vzorník plemen drůbeže; F. Tuláček a kolektiv

TOPlist