E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Husy landeské hL

Jiné názvy: Husi landeské

Původem z jižní Francie, kraje Landais. Chovným cílem je středně těžká, rychle rostoucí husa klidného temperamentu, schopná výkrmu a zvláště vhodná pro výkrm na velká játra. Snáška 25 a více bílých vajec, nejmenší hmotnost násadových vajec 140 g. Divoce zbarvená nebo bílá husa středního tělesného rámce, s mohutně vyvinutým trupem, výrazným dvojitým podbřiškem, silnějším krkem a větší hlavou.
Hmotnost housera 6,6 - 7,8 kg, husa 5,6 - 6,8 kg.

Velikost kroužku: 27, 27

Hlava: poměrně velká, vysoká, široká, s nepatrně vyklenutým čelem.

Oči: hlouběji posazené, čímž dodávají zvířeti mírně zachmuřilý výraz, u divoce zbarvených tmavohnědé, u bílých modré.

Obočnice: nepříliš široké, pravidelné, jemné struktury, u divoce zbarvených světle oranžové, u bílých sytě oranžové barvy.

Zobák: nepříliš dlouhý, silný, poměrně vysoký, oranžový se světlým netem, navazuje nepatrně znatelným přechodem do linie čela.

Krk: středně dlouhý, silnější, zpříma nesený, bohatě opeřený, v horní části s výrazně tvarovaným peřím.

Postava (trup): Trup mohutný, poměrně dlouhý, široký, velmi hluboký. Záda poměrně dlouhá, široká, mírně klenutá, pozvolna spadající k ocasu. Prsa široká, plná, velmi hluboká. Břicho hluboce spuštěné, prostorné. Podbřišek dvojitý, výrazně vyvinutý, velmi hluboko spuštěný, pravidelný.

Křídla: středně dlouhá až delší, široké, dobře přilehlá, na kořeni ocasu mírně překřížená, se širokými letkami.

Ocas: poměrně široký, vodorovně nesený.

Nohy: Holeně středně dlouhé, dosti silné, zakryté peřím. Běháky středně dlouhé, dosti silné, zakryté peřím. Běháky středně dlouhé, silné, světle oranžové, drápy u divoce zbarvených tmavé, u bílých světlé, postoj široký.

Opeření: poměrně bohaté, peří delší, široké, nepříliš tvrdé, volněji přilehlé, s vyšším podílem prachového peří.

Barva: Divoká: - hlava a krk šedohnědé, ramena, velké a střední krovky křídelní, loketní a ramenní letky a boky šedohnědé, na konci bíle lemované, lemování je nejširší a nejvýraznější v partii holení; ruční letky tmavě šedohnědé, prsa hnědošedá světlejšího odstínu, záda a malé krovky křídelní šedé; rejdováky šedohnědé s širokým bílým lemem, krajová pera mají tento lem velmi široký, takže jsou téměř bílá; břicho a zadek jsou čistě bílé, bílý je i úzký pásek na kostrči, oddělující šedá záda od šedohnědého ocasu, prachové peří je šedé.

Bílá: - čistě bílé peří na celém těle.

Výlukové vady: malý tělesný rámec, drobná, úzká hlava, dlouhý, štíhlý zobák, tenký krk, jednoduchý nebo chybějící podbřišek, chybějící bílé lemy u divoce zbarvených, větší počet šedých per u bílých.

Malé vady: menší hlava, slabší krk, u divoce zbarvených tmavý nehet na zobáku a rovněž slabší nebo částečně chybějící lemy peří, u bílých nepatrný počet šedých per v krycím opeření.

Ostatní: Zdroj: Vzorník plemen drůbeže; F. Tuláček a kolektiv

TOPlist