E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Husy kadeřavé hK

Jiné názvy: Husi kučeravé

Původně z jihovýchodní Evropy. Chovným cílem je středně těžká husa silné konstituce, nenáročná, vynikjaící poměrně rychlým růstem a dobrým osvalením, se snáškou 20 a více bílých vajec; minimální hmotnost násadových vajec 140 g. U většiny hus je zachován pud sezení na vejcích. Bílá husa středního tělesného rámce, s kratším, hlubším trupem, jednoduchým podbřiškem, středně dlouhým krkem a kratší, vyšší hlavou. Pro plemeno je typické zkadeření peří na zádech a křídlech, někdy i na dalších partiích těla. Hmotnost housera 5,8 - 7,0 kg, husy 4,8 - 6,0 kg.

Velikost kroužku: 27, 27

Hlava: středně velká, kratší, poměrně vysoká, s mírně vyklenutým čelem

Oči: modré

Obočnice: výrazné, jemné struktury, oranžově žluté

Zobák: kratší, vyšší u kořene, oranžově žlutý

Krk: středně dlouhý, silný, zpříma nesený, v horní části s výrazně tvarovaným peřím.

Postava (trup): Trup poměrně krátký, široký, v zadní části hluboký, nízko nesený. Záda kratší, poměrně široká, málo klenutá, lehce spadající k ocasu. Prsa širší, plná, zaoblená, nepříliš hluboká, poněkud výše nesená. Břicho plné, mírně spuštěné. Podbřišek jednoduchý, střední velikosti.

Křídla: kratší, výše nesená, dobře přilehlá.

Ocas: kratší, uzavřený, vodorovně nesený.

Nohy: Holeně střední velikosti, nevýrazné, zakryté peřím. Běháky středně dlouhé, silné, oranžově žluté, se světlými drápy.

Opeření: peří na hlavě a krku je normální struktury, na zádech, křídlech a bocích, někdy i na jiných částech těla je peří zkadeřené; čím více zkadeřeného peří má zvíře, tím je cennější; zkadeřené peří je tvořeno pevným brkem, z něhož vyrůstá měkký rozštěpený osten, jehož prapory se spirálovitě stáčejí; délka tohoto peří je někdy značně prodloužená.

Barva: bílá - čistě bílé peří po celém těle.

Výlukové vady: dlouhá a úzká hlava, dlouhý, štíhlý zobák, dvojitý podbřišek, velmi slabé nebo chybějící zkadeření peří, větší počet šedých per.

Malé vady: delší hlava, delší zobák, chybějící podbřišek, slabší zkadeřené peří, nepatrný počet šedých per v krycím opeření.

Ostatní: Zdroj: Vzorník plemen drůbeže; F. Tuláček a kolektiv

TOPlist