E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Husy emdenské hE

Jiné názvy: Husi emdenské

Původem z Německa. Chovným cílem je velmi mohutná, dobře zmasilá husa, schopná výkrmu, sášející 40 a více bílých vajec o nejmenší hmotnosti 170 g. U většiny hus není zachován pud sezení na vejcích. Husa velkého tělesného rámce, s mohutným, dlouhým a širokým tělem, dvojitým podbřiškem, dlouhým, poněkud zahnutým krkem, dlouhou, plochou hlavou a dlouhým, štíhlým zobákem. Hmotnost housera se pohybuje od 9,4 do10,8 kg, u husy je to 7,6 - 9,0 kg.

Velikost kroužku: 27, 27

Hlava: protáhlá, úzká, štíhlá až suchá, s plochým čelem

Oči: modré

Obočnice: úzké, pravidelné, oranžově červené

Zobák: dlouhý, štíhlý, s rovnou horní linií, plynule (bez znatelného přechodu) navazující na ploché čelo, oranžový s narůžovělým nehtem

Krk: dlouhý (jeho délka odpovídá asi 3/4 délky trupu), lehce esovitě prohnutý, plynule přechází v hruď a ramena

Postava (trup): trup velmi mohutný, dlouhý, široký a hluboký (hloubka trupu je větší než jeho šířka), poněkud zvednutý, osa trupu svírá s vodorovnou rovinou úhel asi 20°. Záda jsou dlouhá, velmi široká, lehce klenutá, krytá křídly. Prsa velmi široká, dlouhá, plná a hladká, výše nesená, plynule navazující na široká ramena. Břicho je široké, plné, velmi hluboké. Podbřišek dvojitý, velký stejnoměrný, hluboko spuštěný, nesmí však být vlečen až po zemi.

Křídla: velká, široká, dlouhá přilehlá, vysoko nesená, špičky ručních letek jsou složeny nad ocas, ale nekříží se.

Ocas: krátký, téměř vodorovně nesený, proti linii zad mírně zvednutý.

Nohy: Holeně středně dlouhé, robustní, silně zmasilé, zakryté peřím. Běháky středně dlouhé, silné, více dozadu posazené, oranžové se světlými drápy, postoj široký.

Opeření: hrubší, jednotlivá pera široká a dlouhá, s menším podílem prachového peří.

Barva: bílá - čistě bílé peří po celém těle; ojedinělá šedá pera u mladých hus nepovažujeme za vadu.

Výlukové vady: menší velikost, chybějící nebo jednoduchý podbřišek, krátký krk, krátká zakulacená hlava, krátký zobák, plochá prsa, kýl, šedé peří.

Malé vady: poněkud kratší hlava, poněkud kratší zobák, zobák hrubší u kořene, poněkud kratší krk, menší podbřišek, šedé peří v nepatrném rozsahu.

Ostatní: Zdroj: Vzorník plemen drůbeže; F. Tuláček a kolektiv

TOPlist