E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Polský orlík.

Polský orlík.
Mezi velice zajímavé holuby patří plemena s vertikálním stylem letu. U nás jsou nejznámější Polský orlík a Nikolajevský rejdič. Obě tato středně velká plemena mají s největší pravděpodobností stejné předky, pocházející z holubů dovezených z Orientu. Největší zásluhu na rozvoji letových vlastností holubů tohoto typu mají holubáři z Ukrajiny a Ruska. Do Polska se dostal tento typ holuba až počátkem minulého století a rychle zde zdomácněl.
Zvláštností letu je to, že vypuštěný holub stoupá, natočen hlavou proti větru, kolmo vzhůru. Někteří jedinci stoupají vzhůru podobně jako skřivani v malých kruzích a až potom zůstanou zavěšeni nad jedním bodem. V tomto stylu letu jsou schopni dosáhnout až nedohledných výšek a setrvat zde i několik hodin. Pokud jsou dobré povětrnostní podmínky, drží se letící holub třepotavým letem nad jedním místem, podobně jako to dělá poštolka. Ocas je přitom doširoka roztažen a stejně tak křídla, aby plocha byla co největší a mohla využívat vztlaku a proudění vzduchu, které mu umožňuje tento styl letu. Neobvyklé zážitky umocní to, když je těchto holubů vypuštěno celé hejno. Na DVD z Ukrajiny jsem mohl vidět let hejna, které čítalo několik set holubů. To pak působí dojmem stoupajícího kouře, vlnícího se do nedohledna nad holubníkem.
Jak Polští orlíci, tak ostatní jim příbuzná plemena jsou chováni především pro let. Přesto se i mezi nimi najdou holubi krásných kresebných rázů a barev. Pokud chceme dobře létající holuby, je důležité, abychom se při nákupu zajímali o to, zda s nimi jejich chovatel opravdu létá, nebo jsou chováni pouze pro výstavní účely. U všech holubů chovaných pro let nebo akrobacii je třeba v chovu provádět tvrdou selekci. Nezáleží tam na nějakém tom pírku, ale na tom, co je jedinec schopen předvést ve vzduchu. Z holubů s kterými se již po několik generací nelétá, jen těžko získáte odchov, který bude ve vzduchu předvádět to, co se od tohoto plemene čeká, říká jejich chovatel pan Miroslav Lubas.
Orlíci jsou poměrně krotcí, nekonfliktní a nenároční holubi, vhodní k chovu i na menším holubníku. Věřím, že se časem i u nás najdou chovatelé, kteří se budou jejich chovem zabývat. Pohled na holuby, třepotající se na jednom místě nad střechou rodného holubníku, stojí opravdu za to.

Galerie

Vloženo: 25. září 2008 Emanuel Pangrác Zobrazeno: 2886x
TOPlist