E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Metodika chovu holubů ( XI. díl ).

Doporučená plemena

Jak jsem již uvedl výše, mezi nejvhodnější plemena, která bych k chovu v prostředí středisek volného času doporučil, jsou především holubi ze skupiny strukturových plemen holubů, rejdičů nebo např. skupiny barevných plemen a volil bych holuby spíše menší velikosti a plemena, která bez problémů odchovávají mladé a nejsou na jejich chov kladeny nějaké specifické nároky.

Jako ideální se mi jeví ze skupiny strukturových plemen např. staroholandský kapucín, kudrnáč, čínský holub nebo indický pávík. Všechna tato plemena se dokáží sama bez problémů postarat o své mladé, ale především jsou natolik atraktivní, že zaujmou každého návštěvníka jakékoliv zahrady. Prim v tomto směru hrají především kudrnáči, kdy k nejatraktivnějším patří bílý chocholatý ráz a také čínský holub, který nabízí neuvěřitelné množství barevných a kresebných rázů.

Z rejdičů bych volil např. rakovnické kotrláky, kteří jsou velmi zajímaví především v sedlaté kresbě, navíc v této kresbě patří i k nejkvalitnějším. Dalším zajímavým plemenem může být i český rejdič – především díky chocholce a krátkým rouskům. Obě tato plemena opět nemají problém s péčí o svá holoubata a i jejich pořizovací cena je velmi příznivá. V této skupině bych doporučoval se vyhnout krátkozobým plemenům, protože jejich chov patří k velmi náročným. Tito holubi mají totiž díky velmi krátkým a širokým zobákům značné problémy nakrmit své mladé, proto je potřeba k nim držet ještě tzv. chůvy, což jsou holubi, kteří přebírají roli rodičů a jsou schopni tato plemena krmit. Krátkozobým holubům se naopak mohou podložit vajíčka chův a s těmi si většinou již poradí. Navíc je to dobré i z toho pohledu, aby si zachovali přirozené pudy, jako je kašování a krmení nebo i sezení na vejcích. Plemena krátkozobých holubů jsou velmi atraktivní, jsou to takoví papoušci holubí říše, ale opravdu velmi nároční z pohledu chovu, proto bych je nedoporučoval.

Z „barevných“ holubů bych jednoznačně doporučil hýla. Tento holub je díky vysokému lesku svého opeření velmi zajímavý a i zde platí, co bylo uvedeno u všech předešlých plemen, že bez problémů odchovává mladé a i jinak je docela nenáročný. Velmi atraktivní je ráz bronzový černokřídlý bělohrotý, kde kombinace černé s bílou na tmavém, vysoce lesklém, bronzovém základě je opravdu fantastická. Dalším zajímavým plemenem může být např. česká čejka. Ta je však poměrně plachá, což jednak komplikuje snahu byť o částečné ochočení, tak i samotný kontakt chovatele (chovatelů) s holuby.

Další variantou mohou být např. bubláci, zejména bubláci altemburští, nebo arabští. Obě plemena patří k nejlepším „muzikantům“ mezi bubláky, to znamená, že jsou svým bubláním pověstní. Právě tento jejich zvláštní hlasový projev je dělá tak zajímavými, i když jinak svým tělesným rámcem připomínají běžného holuba (respektive arabský bublák je menší). Obě plemena nabízejí ale nepřebernou škálu barevných a kresebných rázů, takže i tato volba může být atraktivní.

Galerie

Vloženo: 20. srpna 2008 Kamil Vajda Zobrazeno: 2739x
TOPlist