E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Metodika chovu holubů ( VI.díl ).

Zmínil jsem také, že každý budník by měl být rozdělen na dvě části nebo páru přiděleny dva sousední budníky. Toto je možné udělat i tak, že budník rozdělíme na dvě patra, nebo páru přidělíme holubníky nad sebou. Dělá se to proto, aby již odrostlejší mláďata nerušila pár při sezení na dalších vejcích. Měl jsem budníky, ve nichž byla v patře udělána polička, která měla sloužit právě k nerušenému vysezení mladých, které když odrostou, „spadnou“ dolů (výška cca 20 cm, už si přesně nevzpomínám) a pár může opět v klidu opečovávat další vejce. V mém případě to většinou fungovalo tak, že hnízdo si pár udělal dole a na poličku se schovával před mladými, když se jim nechtělo krmit. Dnes mám hnízda rozdělena stejně vysokým okrajem, který tvoří i čelo budníku. Mláďata sice občas přelezou k sedícímu rodiči, což není ideální, ale není to zatím pravidlem ani dramaticky často. Stalo se mi také, že jednotlivé části budníku si opanovaly dva různé páry a vychovávaly tam své mladé, nebo dokonce jiný pár si udělal další hnízdo v prostoru mezi starým hnízdem a přepážkou, takže v jedné půlce budníku byla obě hnízda.

V loňském roce jsem v holubníku vyzkoušel podlahu pokrýt hlubokou podestýlkou ze slámy a holubi slámu často využívali ke stavění a vystýlání svých hnízd v budnících. U některých se dokonce projevily jejich megalomanské sklony a hnízda dosahovala neuvěřitelných výšek. To však je dobré regulovat, protože ve vysokém hnízdě se vajíčko s největší pravděpodobností propadne a dojde k prochlazení.

Budníky také můžeme vybavit rošty. Mohou být plastové, kovové i dřevěné. Holubník je dále vybaven „šuplíkem“, do kterého trus propadá a holubi jsou tak v čistém. Můžeme se setkat i s budníky, které jsou vybaveny rošty, pod nimiž je pás, který se buďto automaticky, nebo za pomoci chovatele, který jej rozpohybuje, čistí. Tyto budníky můžeme vidět především u chovatelů poštovních holubů.

Tak to jsem se hezky rozepsal, ale je jedno moudro, které mi řekl můj známý: „Dobrý holub vysedí i na špičatém kameni.“ To je sice pravda, ale pojďme jim to alespoň trochu usnadnit.

Dalším důležitým vybavením holubníku jsou sedačky, kterých je mnoho typů, tvarů a doporučení pro různá plemena. Důležité je, aby v holubníku byla nejlépe pro každého holuba jedna sedačka, a holubi na ně vešli, tj. byly dostatečně prostorné. Jinak si myslím, že žádné další kritérium pro správnou volbu sedačky není.

V holubníku také nesmí chybět krmítko, napáječka a gritník. I zde si můžeme pod těmito pojmy představit spoustu věcí, nicméně napáječka by měla být plastová (pro případ, že bychom dávali do vody léky, mohly by účinné látky v lécích obsažené s kovem reagovat) a i krmítko by mělo být takové, aby zabránilo znečišťování vody i krmení trusem. Je vhodné, když je napáječka umístěna na vyvýšeném místě, díky čemuž se do ní nepráší.

Důležité jsou také koupací nádoby – koupadla, pro koupání holubů. Vhodné jsou především plastové vany, které by měly být dostatečně velké, aby se tam mohli naši holubi krásně vykoupat. Můžeme využít např. plastové vany, jež slouží jako spodní díl klecí pro hlodavce. Do vody na koupání můžeme přidávat koupelovou sůl, které jsou na trhu většinou eukalyptové nebo heřmánkové. Eukalyptová jednak usnadňuje holubům dýchání a také tuto složku nemají rádi „perožrouti“, což jsou takové tenké nudličky, které se vyskytují v peří holubů především v létě. Nemusíte se však obávat, že by byly nějak zvlášť nebezpečné pro holuby, natož pak pro člověka, na kterého se v žádném případě nepřenáší. Působí to na celkovou pohodu holuba, ale spíš je to estetická záležitost. Heřmánková sůl je vhodná v období přepeřování, kdy má blahodárné účinky na vývoj nových per. Koupání je pro holuba velmi důležité, protože stejně jako ostatní ptáci, se při něm zbavuje přebytečného pudru. V letních a teplých obdobích holubům dopřáváme koupání i 3x týdně, ale vhodné je i v zimě, pokud nám to počasí dovolí, alespoň jednou týdně. Holubi ke koupeli využívají i déšť a v zimě se holubi dokáží „vykoupat“ i ve sněhu.

pokračování příště......

(Poznámka : tento článek byl publikován v Chovatelském magazínu.)

Vloženo: 22. července 2008 Kamil Vajda Zobrazeno: 3200x
TOPlist