E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Modena

Jiné názvy: N: Modena, F: Modéne Anglais, A: Modena

Zařazení v seznamu plemen ES: holubi slepičáci č. 202. Zemí původu je Anglie, kde vznikl dnešní typ z původní italské formy modenského holuba. Středně velký holub ze svšech stran zakulacený, široký akrátký. Ocas je velmi zdvižený; postoj je široký a uvolněný; držení těla vzdorovité.

Velikost kroužku: 9

Pořadí důležitosti znaků při posuzování: celkový dojem, tvar, velikost a držení těla, hlava, krk, postoj, barva očí, barva letek a kresba, základní barva u kresby gazzi

Hlava: hladká, široká, čelo dobře stoupající, temeno dlouze zakulacené a vysoké, záhlaví výrazné

Oči: Duhovky jsou oranžové a červené, u hnědých rázů světlé.

Obočnice: obočnice jsou úzké a zbarvené shodně s hlavou.

Zobák: zobák je středně dlouhý, silný; u bílých světlý, u červených a žlutých světle rohový, u ostatních rázů odpovídá barv opeření.

Ozobí: malé.

Krk: středně dlouhý, dozadu stalčený, plně nasazený na trupu, pro silně vystupující šíji je nahoru jen málo ztenčený

Postava (trup): hruď je široká, dopředu vystupující a ze všech stran dobře zakulacená. Záda jsou široká v ramenech, krátká, dozadu jen mírně zúžená, krytá dozadu neseným a přitlačeným krkem.

Křídla: krátká a široká, letky leží na ocasu

Nohy: nohy vychází pod středem trupu, jsou středně dlouhé, silné, se širokým postojem, rovné, co možná kolmé, běháky hladké až zcela lehce opeřené; prsty holé. Lýtka málo viditelná. Barva drápků nevýznamná.

Opeření: dobře vyvinuté, přilehlé, s krátkými a širokými pery.

Barva: Bílí: čistě bílí (zobák a ozobí je masově zbarvené, duhovky oranžově červené).
Černí: mají hlubokou černou barvu včetně spodního opeření. Krk s bohatým leskem.

Tmaví: barva těla je tmavě modrá. Hlava a krk se silným bronzovýn tónem a zeleným leskem. Ocas je černomodrý s černým pruhem. Letky jsou uvnitř bronzové, černě vyúsťující.

Dun: pravidelně šeohnědí s matným leskem na krku.

Okroví: barva těla je šedožlutá s mosazným leskem na krku. Ocasje popelavě plavý s tmavým pruhem. Letky jsou uvnitř nažloutlé, navenek tmavé. Oba barevné rázy kapratých mají více černomodré základní barvy.

Modří a modře plaví: v obvyklém čistém barevném tónu, letky jsou zakončeny šedě. Ocasní pruh černý, resp. tmavý. Kapratí mají celkové zbarvení v trochu tmavším tónu.

Indigo: základní barva je modrá. Letky a ocasní pruh jsou vybělené. křídelní pruhy a kaprování jsou černé s načervenalým nebo nahnědlým nádechem.
Stříbrní: pravidelně světle šedí.

Andaluští: hlava a krk jsou černomodré, tělo a ocas se doporučují světlejší, křídelní štíty jsou tmavě modré s černomodrými lemy nebo bez nich. Letky vyúsťují modře plavě.

Recesivně červení: sytě nahědle červení včetně vnitřního opeření a ostnů.

Recesivně žlutí: sytě zlatavě žlutí včetně vnitřního opeření a ostnů.

Dominantně červení: hlava, krk a hruď jsou svěle cihlově červené s lehkým našedlým tónem. Na krku je lesk. Břicho je načervenale plavé, křídla a ocas světle vyúsťující. Černé stříkání zevnitř není považováno za vadu.

Dominantně žlutí: mají stejné rozdělení barevnosti ve světlejší žluté barvě.

Zlatí: tón zbarvení je uprostřed mezi červenou a žlutou barvou.

Červeně plaví a žlutě plaví: jsou v obvyklých a čistých barevných tónech. Letky a ocas jsou světlejší. Kapratí mají obou barevných rázů mírně tmavší základní barvu.

Hnědí: pravidelně čokoládově hnědí.

Šimli: s bílým zakončením per nebo šupkatostí co možná pravidelnou.

Hnědě plaví: hlava, krk a hruď jsou světle hnědé s lehkým šedivým tónem; břicho, ocas a letky jsou nahnědle plavé; ocasní pruh je hnědý.

Hnědí bronzoví štítníci: jako hnědě plaví, avšak hněď je intenzivnější, šedivý tón tmavší.

Khaki: v pravidelném plavě žlutém barevném tónu.

Khaki-plaví: mají světle žlutou základní barvu; břicho, ocas a letky zpravidla ještě světlejší, ocasní pruh je trochu sytěji žlutý. Kapratí u obou barevných rázů mají trochu tmavší základní barvu.

Tmaví tygři (Mottled): hlava a štíty křídel jsou pravidelně tygrované. Ostatní opeření je jednobarevné.

Tygři: co možná pravidelně kreslení. Letky a ocas jsou barevné.

Straky: jsou barevné při převažujícím bílém zbarvení co možná pravidelně uspořádaným. Letky jsou strakaté. Strakatý ocas je žádoucí.


Kresba: Gazzi: základní barva je bílá. Barevné jsou hlava, obojek, křídla včetně letek, horní záda, rýdovací pera a podocasník. Kresba hlavy probíhá od zadní části lebky, pod očima je vymezena hloubka kresby na jeden prst a pokračuje obloukovitě k hrdlu. Obojek je dobře zakulacený a není krátký.

Schietti: jsou celobarevní, zejména s kresbou štítů křídel.

Magnani:
1. Vícebarevní: základní barva je mandlově žlutá, světlejší nebo tmavší s pravidelným barevným stříkáním ve všech vyskytujících se barvách na všech opeřených částech, také v letkách a ocasu.

2. Stříkaní: a) bílí s černým, červeným nebo žlutým stříkáním, b) stříbrošedí s černým stříkání.
Holubice jsou slaběji kresleny než holubi. Se stářím kresba tmavne.

Barvy a kresby štítů: Typická barva bronzová nebo její zředěná forma sulfurová, na štítech je se šupkatostí nebo bez ní, kapratá nebo pruhová. Nešupkatí mají štíty v čistém zbarvení. Šupkatí mají každé pero lemováno čistým lemem v základní barvě (u modrých černě). Pruhoví rovněž slabé lemování v základní barvě. Právě tak je uspořádána bronzová kapratost; ke konci per jsou trojúhelníčky v základní barvě. Červení, žlutí a hnědě plaví nemají žádné lemování v pruzích a v kapratosti. Světlí štítníci v různých základních barvách mají bílé štíty křídel se šupkatostí v základních barvách. U černých a hnědých světlých štítníků je i pěnkavčí kresba; u červených a žlutých světlých štítníků sjou probarvené ruční letky žádoucí. Všechny pruhy - podle příslušné barvy - protažené, pravidelně široké, dobře zaoblené a barevně čisté. Kapratost pravidelná a co možná výrazná, neslitá a bez prázdných (nekreslených ploch a barevně čistá. Šupkatost je úzká a pravidelná po celém konci pera. Barva, tvar a pravidelnost kresby jsou stejně hodnoceny jako zbarvení těla.

Rázy: Barvy intenzivní:
Černí - celobarevní; bělopruzí; světlí štítníci šupkatí;
Tmaví - bronzoví štítníci: šupkatí; nešupkatí; kapratí;
Hnědí: celobarevní; bělopruzí; světlí štítníci šupkatí;

Hnědí - bronzoví štítníci: šupkatí; nešupkatí; kapratí;
Hněděplaví: s bronzovými pruhy; bronzově kapratí;
Modří: bezpruzí; s bronzovými pruhy (také jako šimli); bronzově kapratí (také jako šimli); bronzoví štítníci šupkatí; bronzoví nešupkatí štítnici; bělopruzí; světlí štítníci šupkatí;
Dominantně červení (také jako šimli)
Recesivně červení: celobarevní; světlí štítníci šupkatí

Červeně plaví: pruhoví (také jako šimli); kapratí;

BARVY ZŘEDĚNÉ:
Dun: celobarevní;
Khaki: celobareví;
Khaki - plaví: se sulfurovými pruhy; sulfurově kapratí;

Khaki - sulfuroví štítníci: šupkatí; nešupkatí; kapratí;
Okroví - sulfuroví štítníci: šupkatí; nešupkatí; kapratí;
Modře plaví: bezpruzí; se sulfurovými pruhy (také jako šimli); sulfurově kapratí (také jako šimli); sulfuroví štítníci šupkatí; sulfuroví štítníci nešupkatí;
Dominantně žlutí: celobarevní; světlí štítníci šupkatí;

Žlutě plaví: pruhoví;

Hrubé vady: slabé nebo dlouhé tělo, hlava nebo krk; ploché čelo; plochá hlava; dlouhý zobák; silně porušená spodní linie těla; plochá nebo dělená hruď; rovně nesený ocas; letky nesené pod ocasem; úzký, nízký nebo vysoký postoj; opeřené prsty; bílé letky a ocasní pera s výjimkou strak; velmi nečistá základní barva nebo barva a kresba štítů; bílé břicho a okolí řitě u schietti; u gazzi nedostatky kresby hlavy; barevné peří na krku, hrudi a břiše; barevná záda; velmi zbarvená lýtka; velmi bílé horní krovky ocasu; u magnani jednobarevně modrý ocas.

Ostatní: (Autor: M. Petrovský, podle vzorníku SRN)

Galerie

TOPlist