E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Hýl

Jiné názvy: Gimpeltaube, Archangel, Bouvreuil Archangel, Archangelskij sněgir, Dalmantinski golub

Velmi staré plemeno brevných holubů rozšířené po celém světě. U nás chované již v minulém století. Patří k barevně nejzajimavějším plemenům holubů. Vyniká zvláštní kombinací barev, v nichž převládá bohatě lesklá bronzová nebo její bledá, tj. zlatá. Jen křídla a ocas jsou v původnějších bavách - černé, modré nebo bílé (světle popelavé), někdy s pruhy nebo bělohrotostí. V tělesných znacích však připomíná původního polního holuba, hodícího se i do skromnějších chovatelských podmínek, bez větší náročnosti na chovatelskou péči. Je vhodný jak pro volný, tak i voliérový chov. Hlavní chovatelská pozornost je zaměřena na barevnost, v níž plemeno dosahuje mimořádné dokonalosti; v chovech špičkové úrovně je užitkovost zanedbatelná.

Velikost kroužku: 7

Pořadí důležitosti znaků při posuzování: 1. barva,lesk, kresba 2. chocholka, oboči, obočnice, 3. postava, hlava, zobák

Hlava: malá, úzká, lehce a prodlouženě klenutá, se špičatou chocholkou, vzácněji i bez ní

Oči: oranžové až oranžově červené

Obočnice: úzké, narůžovělé až červené

Zobák: slabší, původní délky; tmavý u modrokřídlých; světle rohově zbarvený u černokřídlých (tmavší na špičce není vadou) a světlý u bělokřídlých bronzových a u všech zlatých.

Ozobí: malé, jemné, s popraškem

Krk: přiměřeně dlouhý a štíhlý, hrdlo dobře vykrojené

Postava (trup): menší, jemná; hruď dosti široká, málo vyklenutá; hřbet mírně se svažující

Křídla: přilehlá, letky spočívají na ocase, nekříží se a nedosahují jeho konce

Ocas: úzce složený, prodlužující hřbetní linii

Nohy: střední, neopeřené, červené až hnědé; drápky v barvě zobáku

Opeření: hladké, přilehlé

Barva: bronzová nebo zlatá na hlavě, krku, hrudi a celé spodní straně po podocasník (včetně něho) - jednolitá, sytá, zářivě (ohnivě - bronzově nebo zlatě) lesklá (jde o bronzovou modifikaci v černéúmodré a její bledé barevné řadě, popřípadě v popelavě červené a její bledé, což je patrné v základu per nebo je základ per bílý); křídla, hřbet a ocas buď černé (bronzová modifikace může být ve stupni tmavém, což se projevuje hlavně na ocase, jenž bývá při kořenu světlejší až modrý s koncovým pruhem, nebo v narezlost, ideálem je ale intenzivní a jednolitá černá), bohatě zeleně lesklé, nebo modré pruhové, bezpruhé, vzácněji i kapraté, anebo bílé (světle popelavé i červeně plavé), popř. s bronzově červenými (vínovími) nebo zlatými křídelními pruhy, výjimečně i kapratosti; u zlatých jsou i tyto barvy křídel, hřbetu a ocasu v bledé rozředěnosti; významná je čistota a hlavně vysoký lesk barev.

Držení těla: mírně nazad skloněné, velmi živé, temperamentní.

Pernaté ozdoby: špičatá chocholka vyvrcholující profilovou linii hlavy, dobře vyhrocená a přecházející zaostřenou hřívou (z obou stran krku do ostrého hřebenu splývající peří) na šíji; může být i bez pernatých ozdob.

Kresba: kombinace bronzové nebo zlaté barvy s ostatními je popsána u barvy; doplňující kresbou může být bělohrotost - bílých je 3 -10 krajních letek.

Rázy: a) chocholatí a hladkohlaví
b) bronzoví a zlatí
c) černokřídlí, popř. bělohrotí; modrokřídlí pruhoví nebo bezpruzí, vzácněji kapratí, popř. bělohrotí; bělokřídlí, popř. s červenými (vínovými) nebo zlatými pruhy, výjimečně i kapratostí.

Vady dle rozsahu: vady barvy (nečistá, nestejnoměrná, narezlá, zamodralá, světlejší kořen ocasu, modrý ocas u černokřídlých, prokvetlý nebo bílý hřbet) a lesku (nedostatečný, zelený na bronzové nebo zlaté barvě, jiný než zelený na černé barvě), nesprávný nebo nestejný (rozdíl více než 2) počet bílých letek u bělohrotých, vady chocholky a hřívy (nízká, nevýrazná, nakřivo, otevřená, široká, od hřívy oddělená); příliš velká postava; nesprávná barva očí.

Malé vady: vady barvy očí, obočnic, zobáku, drápků.

Galerie

TOPlist