E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Slezský barevnohlávek

Jiné názvy: S: Sliezský farebnohlávek, N:Schlesischer Mohrenkopf, A: Silesian Moorhead, P: Murzyn slaski, Schleisischer Mohrenkopf, Silesian Moorhead

Je význačným představitelem skupiny barevných holubů, u nichž tělesný typ odpovídá představě holuba polního a exteriérovou přitažlivost umocňují zvláštní a prošlechtěné znaky barevnosti. Formami hlavy je však již na přechodu ke skupině silnějších holubů užitkových. Vyniká samostatností života, včetně intenzivního polaření, a plachostí, která ho často zachraňuje při náhodných střetnutích s dravci a jinými nástrahami přírody. Hodí se proto k chovu i na chalupách obydlených jen občas a všude je vysoce ceněn pro svou užitkovost. V tělesných znacích má na rozdíl od holuba polního dobře klenutou hlavu s vyšším a širším čelem a co možná zkrácený zobák. Kresbu má typickou pro barevnohlávka: v bílém opeření má barevnou jen hlavu s kratším obojkem a ocas. Je základním typem barevnohlávka, od kterého se ostatní plemena barevnohlávků odlišují přídatnými znaky (náprsenka, pernaté ozdoby, krátkozobost atd.), jejichž vyjádření je nejvhodnější a dostatečné i v názvech. U nás se chová s opeřenými běháky (punčoškatý) a s oranžovýma očima, což se preferuje i vyžaduje. V zahraničí je většinou s neopeřenýma nohama a s tmavýma očima, v Polsku někdy i chocholatý. Chován je nejvíce v Německu, také u nás, méně v Polsku a jiných zemích.

Velikost kroužku: 8, 9

Pořadí důležitosti znaků při posuzování: 1.velikost, hlava, kresba, barva 2. kvalita opeření, oči, zobák 3. obočnice, pernaté ozdoby, držení těla

Hlava: dobře (nenarušeně) klenutá, s širším a vyšším čelem, hladká (výjimečně, v Polsku, je možná lasturovitá chocholka).

Oči: oranžové, co možná se silnějším prokrvením (až rybízové); u hladkonohých ( v Německu) jsou možné a preferované oči tmavé, hnědé.

Obočnice: úzké, u černých a modrých šedé, u červených a žlutých červené.

Zobák: normální až zkrácený, šíře nasazený; černý u modrých a černých, u ostatních světle rohově zbarvený až světlý.

Ozobí: malé, jemné, s popraškem.

Krk: kratší; hrdlo dobře vykrojené

Postava (trup): silná, kratší; hrud široká, trochu dopředu vyklenutá; hřbet široký v ramínkách, plochý, jen mírně se svažující.

Křídla: dobře přilehlá, dosti dlouhá, letky spočívají na ocase a nekříží se.

Ocas: úzce, složený, prodlužující hřbetní linii

Nohy: střední až vyšší, běháky opeřené až k prstům (punčoškatí); mohou být (hlavně v zahraničí) i neopeřené; drápky světlé.

Opeření: dobře vyvinuté, husté, přilehlé, hladké

Barva: u punčoškatých běháky zarostlé krátkým peřím až k prstům; výjimečně lasturovitá chocholka.

Držení těla: odpovídající polnímu holubovi (jen trochu silnější a zaoblenější), elegantní, živé, bystré, hruď vypjatá; jen v mírném sklonu k ocasu.

Pernaté ozdoby: u punčoškatých běháky zarostlé krátkým peřím až k prstům; výjimečně lasturovitá chocholka.

Kresba: barevná je hlava s obojkem - asi 3 cm pod zobák, vzadu dobře kryjící celý týl - a ocas včetně obojích krovek, s rovným příčným ohraničením; ostatní peří je bílé.

Rázy: a) punčoškatí, (v Německu) hladkonozí, (v Polsku) i chocholatí,
b) černí, červení, žlutí (plnobarevné barvy) a modří.

Výlukové vady: perlové oči, různookost, zjevné znaky kříženců.

Hrubé vady: tržené oči, prokvetlá kresba (bílé peří v barevném a naopak).

Vady dle rozsahu: malá nebo slabá postava, plochá hruď, suchá (hranatá) nebo plochá hlava, úzké čelo, neprokrvené (žluté) oči, stříškovitý ocas, nečisté barvy, nepravidelná nebo nepřesná kresba.

Malé vady: vady ve zbarvení zobáku, obočnic, drápků, vady opeření běháků a lesku.

Ostatní: (Zdroj: Vzorníky plemen holubů; J. Havlín, S. Petržílka a kolektiv

Galerie

TOPlist