E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Modenka

Jiné názvy: Německý modénský, N: Deutscher Modeneser, F: Modéne Allemand, A: German Modena

Zařazení v seznamu plemen ES jako holubi slepičáci č. 206. Původem z horní Itálie; koncem 18. století se rozšířil do Německa. Nejmenší ze všech slepičáků, se zakulacenými tvary těla. Ocas je trochu výše nesený, avšak ne tak vysoko, jako u ostatních plemen slepičáků. Držení těla je vodorovné; z celkové výšky tvoří po 1/3: hlava a krk, tělo, nohy. Délka těla představuje 2/3 z celkové výšky.

Velikost kroužku: 7

Pořadí důležitosti znaků při posuzování: celkový dojem, tvar těla, velikost a držení těla, postoj, tvar krku, hlava, barva očí a obočnice, barva a kresba.

Hlava: kulatá, pravidelně zaoblená, hladká, proporcionální k tělu; čelo plné.

Oči: duhovky jsou oranžově červené, u bílých oranžově červené nebo tmavé;

Obočnice: obočnice úzké, tmavé u tmavých, světlé u světlých barevných rázů, červené u bílých tmavookých.

Zobák: zobák je středně dlouhý, poměrně silný; černý u tmavých, světlý u světlých rázů, tmavě rohový u červeně plavých a modře plavých, u magnani je jeho zbarvení bez významu;

Ozobí: ozobí je krátké a ploché.

Krk: od trupu k hlavě se pravidelně zužuje; hrdlo je vykrojené.

Postava (trup): hruď je plná, široká a dobře zakulacená. Záda jsou krátká, neotevřená a v ramenech široká. Trup je nesen vodorovně.

Křídla: křídla jsou krátká, dobře kryjí záda, nezkřížená, nesená na ocase, horní ocasní krovky nerozšířené.

Ocas: Ocas je mírně zdvižený, co možná krátký, ne široký a dobře uzavřený.

Nohy: nohy jsou neopeřené, lýtka jsou dobře viditelná; barva drápků bezvýznamná.

Opeření: dobře přilehlé, řitní partie plně opeřená prachovým peřím.

Barva: všechny barvy jsou čisté a pravidelně rozložené.

Černí, červení a žlutí mají intenzívní barvy, modří mají běžný barevný tón.

Tmaví mají černomodrou barvu těla, modrý ocas s černým pruhem, letky jsou uvnitř bronzové s černým zakončením.

Sulfuroví štítníci mají tmavou základní barvu trochu světlejší a letky jsou uvnitř nažloutlé s tmavým zakončením.
Andaluští mají černomodrou hlavu a krk; hruď, břicho a ocas jsou o něco světlejší, tmavomodré štíty co možná s černou šupkatostí a tmavě zakončenými letkami; velmi malé nareznutí je dovoleno.

Plaví mají světlejší stejnoměrnou barvu krku a hrudi v odpovídající základní barvě, tzn.: hnědí = světlehnědou, červení = cihlově červenou, žlutí = světle žlutou.

Modře plaví a hnědě plaví mají probarvený ocas, letky a ocasní pruh.

Červeně a žlutě plaví mají světlejší letky a ocas; v kresbě gazzi u tohoto rázu jsou stejně zbarvené pruhy a hlava. Schietti by měli dosáhnout shody barvy hlavy a pruhů.

Tygři jsou co možná pravidelně kreslení. Letky a ocas mají barevný.

Straky jsou s pravidelně rozdělenou kresbou, obě letky a ocas jsou pokud možno strakaté.

Šimli (grizzlyové) s více nebo méně bílým zabělením v každém peru. Modří šimli mají tmavé pruhy a červeně plaví červené pruhy.

Kresba: Gazzi: základní barva je bílá. Barevné jsou: hlava, malý obojek, štíty a letky, ocas a podocasník. Kresba hlavy probíhá od zadní části lebky, pod očima je vymezena hloubka kresby na jeden prst a poračuje přes hrdlo do obojku, který je krátký, dobře zaoblený a v dolní části je vymezen hrotem sklopeného zobáku. Povolené jsou: barevná horní záda a mírně zbarvené kalhotky na vnitřních stranách lýtek.

Schietti: jsu celobarevní, zejména s kresbou štítů křídel.

Magnani: u vícebarevných musí být jasně znatelné nejméně tři barvy. Pravielné rozdělení barev při jejich větším výskytu tvoří hodnotu holuba. Letky a ocasní pera (nejméně několik) musí mít kresbu. Samci jsou výrazně kresleni. Se stářím kresba tmavne.

1. Vícebarevní: základní barva je světleji nebo tmavěji mandlově žlutá; zčásti modrošená se skvrnami ve všech barvách vyskytujících se u holubů v celém opeření.

2. Stříkaní:
a) stíbrošedá základní barva s černým stříkáním,
b) bílá základní barva s černým, červeným nebo žlutým stříkáním.

Barvy a kresby štítů:

Pruhoví: pruhy jsou plně protažené, pravidelně šroké, dobře zaoblené, nespojené a v čistých barvách. Bronzové pruhy jsou kaštanově hnědé; bělopruhé (u modrých), bronzové a sulfurové pruhy mají černý, resp. tmavý lem.

Kapratí: kapratost je pravidelná a výrazná, neslitá a bez prázdných (nekreslených) ploch a barevně čistá. Trojúhelníčky jsou v příslušné barvě. Bronzová kapratost je černě lemována.

Štítníci: bronzoví mají hnědé štíty; bez lemování jsou štíty ve světlejší (srnčí) hnědi; s lemováním ve štítech jsou kaštanově hnědé štíty. Sulfuroví štítníci mají světle žluté štíty. Světlí štítníci mají štíty bílé a stejně jako šupkatí bronzoví a sulfuroví mají v každém peří slabý lem v odpovídající barvě (u modrých je černý).

Plaví: mají svělé a čistě zbarvené štíty s pruhy v základní barvě; mimo modře plavých, kteří mají sulfurové (světle žluté) pruhy. Pěnkavčí kresba (světlé nebo bílé body na tmavých hrotech křídel) je u všech šupkatých rázů, bronzových a sulfurových štítníků povolena.

Rázy: Gazzi a schietty: černí, černí bělopruzí, modří kapratí, modří s černými, bronzovými nebo bílými pruhy, modří bezpruzí, modří bronzově kapratí, modře plaví kapratí, modře plaví s tmavými nebo sulfurovými pruhy, modře plaví bezpruzí, tmaví bronzoví štítníci, tmaví bronzoví štítníci šupkatí, okroví - sulfuroví štítníci, okroví sulfuroví štítníci šupkatí, andaluští, červení, červení bělopruzí, červení - světlí štítníci šupkatí, žlutí, žlutí bělopruzí, žlutí - světlí štítníci šupkatí, hnědě plaví bronzově kapratí, hnědě plaví s bronzovými pruhy, hnědě plaví bezpruzí, červeně plaví, červeně plaví kapratí, žlutě plaví a žlutě plaví kapratí.

Jen v kresbě schietti: bílí; černí, tmaví a modří - světlí štítníci šupkatí; tygři a straky v černé a modré, modří šimli, červeně - plaví šimli.

Magnani: 1. vícebarevní; 2. stříkaní.

Hrubé vady: neohrabané nebo dlouhé tělo; dělená hruď; svislé držení těla; vodorovné držení ocasu, široký a neuzavřený ocas; silný nebo tenký a krátký krk; nízký postoj; přerušená spodní linie těla; plochá hlava, špičatý obličej; strmá šíje; dlouhý nebo tenký zobák; hrubé nebo červené obočnice (mimo bílých tmavookých), velmi řídké nebo uvolněné peří; svěšená křídla; matná barva těla nebo štítů, silně šípovitá kresba u šupkatých; při uzavřeném křídle viditelné lemování nebo rez, nečistá barva pruhů.

U gazzi: nepravidelná, hluboko rozšířená kresba na krku a šíji, barevná záda, barevná pera v bílém zbarvení těla, bílá pera v barevných partiích, bílá řiť.

U schietti: velmi odlišná barva nebo kresba. Bílé ruční letky nebo ocasní pera u tygrů, velmi nepravidelná kresba u tygrů a strak, zabělení šíje u světlých štítníků šupkatých.

U magnani: všechny ruční letky a ocasní pera jednobarevná; vady v kresbě u stříkaných.

U vícebarevných: jednobarevný krk; méně než tři barvy.

Ostatní: (Autor: M. Petrovský; podle vzorníku SRN)

Galerie

TOPlist