E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Voláč morák

Jiné názvy: Moravský morák, Hrvoliak moriak

Tento statný voláč je chován jen u nás, a to ještě jen v některých územních lokalitách. Vyskytuje se v jediném - modrém mramorovaném - rázu. Dosahuje až 47 cm celkové délky, takže je velikostně srovnatelný s voláčem hanáckým. Protože to však není voláč dlouhonohý (vysokonohý), není tak vzpřímený (trup je držen v 45°sklonu). Morák upoutá velkým hruškovitým voletem i svou jedinečnou kresbou, která je však někdy jen těžko rozeznatelná od kresby některých modrých slezských voláčů - běloušů.

Velikost kroužku: 10

Pořadí důležitosti znaků při posuzování: 1. tělesné tvary a volatost, barva a kresba opeření 2. délka nohou, hlava, oči, obočnice, postoj a držení trupu 3. ostatní znaky

Hlava: normální velikosti; kulatá.

Oči: výrazné; oranžové až červené

Obočnice: úzké, jemné, tmavě šedé.

Zobák: normální délky, avšak u kořene silný; černý.

Ozobí: nezvětšené, bíle ojíněné.

Krk: co nejdelší.

Postava (trup): statná; nesmí však působit robustně a musí si zachovat určitou eleganci.

Křídla: silná, k tělu dobře přitažená; dobře kryjí hřbet a jejich konce nedosahují konce ocasu.

Ocas: normální délky, dobře složený, země se nedotýká a je nesen v linii hřbetu.

Nohy: spíše delší; běháky a prsty neopeřené, drápky černé.

Opeření: hladké, široké a přilehlé.

Barva: opeření je na všech místech těla modré mramorované; vole bývá tmavší, křídelní a ocasní pruh jsou černé; opeření na hlavě, štítech křídel, hřbetu i spodní části trupu jsou stejného barevného odstínu a vždy s mramorovanou kresbou, která je tvořena tak, že každé pírko (modré) je světle lemováno; výjimečně se vyskytují jedinci, kteří mají peří lemováno tmavě; letky jsou šedobíle prokvetlé, lesk na voleti modrozelený. Barva není geneticky ujasněná; občas se vyskytují holubi s typickými znaky běloušů nebo jen modří (nutno vylučovat).

Držení těla: ve 45°

Rázy: jediný - modrý mramorovaný.

Výlukové vady: chybějící mramorovaná kresba, jiné oči, než je předepsáno.

Hrubé vady: chybně zbarvený zobák, dělený ocas.

Vady dle rozsahu: vady tělesných tvarů a volatosti, postoje a držení trupu; krátký krk, vady barvy a kresby opeření, chybná délka ocasu a stříškovitý ocas.

Malé vady: vady tvaru hlavy, barvy očí a obočnic, délky a síly zobáku; dlouhá nebo zkřížená křídla, nekrytý hřbet, vady nohou a lesku.

Ostatní: Zdroj: Vzorníky plemen holubů; J. Havlín, S. Petržílka a kolektiv.

Galerie

TOPlist