E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Apencelští chocholáči ACH

Jiné názvy: Appenzellky

Dobře stavěná slepice lehkého typu, menších tělesných rozměrů, s chocholkou na vyvýšenině lebeční kosti a s malým růžkovým hřebenem, válcovitý podlouhlý trup s lehce spadajícími zády a vějířovitým ocasem; horní linie tvoří nepříliš hlubokou, otevřenou lyru se zaoblenými přechody v krk a ocas.

Chovným cílem je lehká slepice, živého temperamentu, velmi shánlivá. Snáší 120 - 150 vajec s bílou skořápkou. Rychle roste, je raná. Minimální hmotnost násadových vajec je 55 g.

Hmotnost kohouta 1,7 - 2,0 kg, slepice 1,4 - 1,7 kg.

PLEMENNÉ ZNAKY KOHOUTA:

Velikost kroužku: 16, 15

Hlava: středně velká s typickým lebečním výstupkem, z něhož vyrůstá střechovitě uzavřená malá chocholka, nepřesahující šíři hlavy. Hřeben růžkový, tvořený dvěma asi 2 cm vysokými kulatými růžky, postavenými do tvaru písmene V růžky jsou bez výrůstků a větvení. Obličej hladký, červený. Ušnice středně velké, oválné, jemné tkáně, bílé s namodralým nádechem. Laloky středně velké, kulaté, jemné tkáně.

Oči: tmavohnědé.

Zobák: silný, pokud možno břidlicové barvy, s výraznými nosními otvory.

Krk: středně dlouhý, výrazně nazad prohnutý, s bohatým závěsem.

Postava (trup): trup středně dlouhý, válcovitý, mírně se dozadu snižuje, nejnižší bod horní linie leží v úhlu nasazení ocasu. Záda středně dlouhá, lehce se nazad snižující, s bohatým sedlovým závěsem, přechody v krk a ocas zaoblené. Prsa plná dobře klenutá, poněkud výše nesená. Břicho plné.

Křídla: delší.

Ocas: plný, široký, vějířovitý, nasazený pod úhlem 45°.

Nohy: Holeně lehce znatelné, přiléhavě opeřené. Běháky středně dlouhé, jemných kostí, břidlicově modré.

Opeření: širší pera, těsně přilehlá, bez podušek.

Barva: ČERNÁ: sytá, takřka sametová čerň se zeleným leskem, podsada tmavošedá až černá.

STŘÍBRNÁ ČERNĚ TEČKOVANÁ: čistá, stříbřitě bílá základní barva, každé pero končí jasnou černou tečkou, která nemá mít tvar kruhu; na hlavě, krku i chocholce je kresba nevýrazná, jen lehce naznačená; ruční a loketní letky a ocasní pera jsou také tečkované (skvrna má tvar vejčitý), bez předlemu; břicho a zadní partie jsou šedé, podsada tmavě šedá.

ZLATÁ ČERNĚ TEČKOVANÁ: základní barva zlatohnědá, každé pero končí jasnou černou tečkou, která nemá tvar kruhu; na hlavě, krku a chocholce je kresba navýrazná, jen lehce naznačená; ruční a loketní letky a pera v ocase jsou podobně tečkovány skvrnami vejčitého tvaru, bez předlemu, břicho a zadní partie jsou šedé, podsada tmavě šedá.

Výlukové vady: hranaté tělo, úzký hřbet, vysoko nasazený ocas, spuštěná křídla, špičatý a úzký ocas, lemy, slité skvrny, nevýrazná kresba, výrazný fialový lesk nebo hnědé zabarvení u černých, žlutá barva u stříbrných černě tečkovaných a bílá u zlatých černě tečkovaných.

Ostatní: PLEMENNÉ ZNAKY SLEPICE:
jako u kohouta s výjimkou znaků vázaných na pohlaví; tělo je neseno téměř vodorovně, je hlubší, s dobře vyvinutým břichem, menším hřebenem i s menší chocholkou a menšími ušnicemi.

Zdroj: Vzorník plemen drůbeže (F. Tuláček a kolektiv)

TOPlist