E-Shop | Zvířata | Burza | Fórum | Aukce

Amroksky AM

Jiné názvy: Amrocksky

Živá, rychle rostoucí polotěžká užitková slepice s typickými znaky dobré nosnice. Středně dlouhé tělo, středně vysoký, široký postoj, široká, plná hruď, široká záda, plynulá horní i spodní linie dokreslují mohutný tělesný rámec; peří přilehlé bez podušek. Chovným cílem je všestranně užitková, polotěžká slepice s dobrou masnou produkcí a se snáškou 200 vajec s hnědou skořápkou, s minimální hmotností násadových vajec 58 g. U kuřat je možno podle zbarvení chmýří, běháků a zobáku určit pohlaví. Hmotnost kohouta 3,1 - 3,7 kg, slepice 2,6 - 3,2 kg.
Původ USA.

Velikost kroužku: 22, 20

Hlava: menší, úměrná tělu. Hřeben středně velký, jednoduchý, zpřímený, červený, s pěti až sedmi většími pravidelnými zuby; první a poslední jsou nižší, takže jejich vrcholy při pohledu ze strany tvoří oblouk, praporek sleduje zátylí, ale k týlu nepřiléhá. Obličej je červený, plný, řídce ochmýřený. Ušnice podlouhlé, hladké, červené. Laloky úměrně dlouhé, oválné, jemné tkáně.

Oči: velké výrazné.

Zobák: krátký, silný, mírně zahnutý, žlutý.

Krk: středně dlouhý, s bohatým závěsem.

Postava (trup): Trup protáhlý, široký, hluboký, plný, jen nepatrně zvednutý. Záda po celé délce široká, navazují na krk a ocas v plynulé křivce horní linie, s bohatým sedlovým závěsem. Prsa jsou široká, plná, dobře klenutá. Břicho plné, široké, hluboké.

Křídla: středně dlouhá, vysoko nasazená, těsně přilehlá, s širokými letkami.

Ocas: středně dlouhý, úměrně široký, nasazený pod úhlem 45°, rejdováky jsou zcela zakryty středně dlouhými srpy.

Nohy: Holeně střední délky, silné, dobře opeřené. Běháky středně dlouhé, široce postavené, žluté, někdy s masově narůžovělým proužkem, prsty žluté, pravidelně rozevřené, se světejšími drápy.

Opeření: poměrně široká pera, přilehlá, bez podušek, úměrně hustá podsada.

Barva: Krahujcovitá: na rozdíl od žíhaných plymutek mají amroksky široké žíhání, základní černá barva je příčně přerušovaná šedobílými pruhy; u kohoutů jsou černé a šedobílé pruhy stejně široké, u slepic jsou černé pruhy dvakrát širší než světlé, proto se kohout jeví celkově světlejší než slepice; černé pruhování je v praporu pera uspořádáno do oblouku nebo probíhá v úhlu, šíře pruhování odpovídá délce pera (u dlouhých per je širší); pruhování končí ve špičce pera černou barvou, jen u malých letek je přípustné světlé zakončení; podsada musí být rovněž kreslená.

Výlukové vady: krátké, úzké tělo, příliš vysoký nebo úzký postoj, příliš štíhlá postava, peří neukončené černou barvou ve značném rozsahu, celé pero bílé nebo více než dvě zcela černé letky nebo rejdováky a srpy; podsada bez pruhování, příliš jemné žíhání, bronzový lesk u mladých kohoutů, příliš ostrý nebo hnědý přechod v žíhání u slepic.

Ostatní: Plemenné znaky slepice: podobná kohoutovi až na znaky podmíněné pohlavím; prostředně dlouhé tělo má plnější a hlubší hruď, dobře vyvinuté, plnější břicho, krk je úměrně štíhlejší, ocas tvoří široké rejdováky, středně dlouhé, jen nepatrně vystupující z krycího opeření; běháky mají žlutou barvu, připouští se mírný šedavý nádech, zobák je žlutý s načernalými proužky.

Zdroj: Vzorník plemen drůbeže; F. Tuláček a kolektiv.

TOPlist